fb
wisła

Biografie

JANUSZ JERZY GAJOS
(ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej)
– polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf


Należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Karierę artystyczną rozpoczął jeszcze przed ukończeniem łódzkiej szkoły filmowej. W 1964 r. wystąpił w obrazie "Obok prawdy" a już dwa lata później dzięki roli Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies" stał się jednym z najpopularniejszych aktorów w Polsce. Od tamtej pory pozostaje jednym z najbardziej lubianych i cenionych artystów. Zagrał w ponad 95 filmach. Występował na deskach wielu teatrów: Komedii, Polskiego, Kwadratu, Dramatycznego i Powszechnego.

Występował także w kultowej roli Tureckiego w legendarnym „Kabarecie Olgi Lipińskiej” oraz w skeczach „Kabaretu Dudek”.

W ogłoszonej przez tygodnik "Polityka" ankiecie na najważniejszych aktorów XX w. artysta zajął 3 miejsce. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Aktor jest laureatem licznych nagród filmowych w tym „Złotej Kaczki” Polskiej Akademii Filmowej oraz „Wiktora” Akademii Telewizyjnej.

W 2007 roku został uhonorowanym odznaką Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się również fotografią. Pierwszą wystawę swoich zdjęć zorganizował w Pałacu Młodzieży w Katowicach w 2002 r.

Źródło: filmweb, wikipedia.pl


KRZYSZTOF ZANUSSI
(ur. 17 czerwca 1939 w Warszawie)
– polski reżyser, scenarzysta, pisarz, wykładowca


Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Artysta studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

W dorobku reżysera są liczne filmy pełnometrażowe i telewizyjne kręcone w kraju i zagranicą. Od 1980 roku jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. Artysta zajmuje się również reżyserią teatralną, pisaniem scenariuszy oraz produkcją.

Jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego, Collegium Civitas w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii.

Jest też autorem licznych książek o tematyce filmowej i nie tylko.

W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Reżyser jest laureatem licznych nagród filmowych w tym „Złotej Palmy” Festiwalu w Cannes oraz „Złotego Lwa” Festiwalu w Wenecji. Artyście przyznano także tytuł Doktora Honoris Causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Państwowego Uniwersytetu Telewizji i Filmu w Sankt Petersburgu.

źródło: filmweb, wikipedia

Copyright 2012 © Festiwal Wisła