fb
wisła

Moskwa

Stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 10,47 mln mieszkańców (2008), przy czym cała aglomeracja liczy 14,6 mln. mieszkańców (2007). Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.

Moskwa jest siedzibą najwyższych władz państwowych Rosji w tym: prezydenta, parlamentu (Dumy Państwowej i Rady Federacji) oraz rządu. W przeszłości miasto było stolicą: Księstwa Moskiewskiego (1213-1328), Wielkiego Księstwa Moskiewskiego (1328-1547), Carstwa Rosyjskiego (1547-1712), Rosji Radzieckiej (1917-1922) i Związku Radzieckiego (1922-1991). Moskwa jest także stolicą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się tu ponad 600 świątyń różnych wyznań, w tym Cerkiew Chrystusa Zbawiciela - największa na świecie cerkiew prawosławna, a także Monaster Daniłowski - siedziba patriarchy Moskwy i całej Rusi. Podczas II wojny światowej Moskwa jako jedyna stolica europejska odparła ataki niemieckie uzyskując tytuł "miasta-bohatera".Miasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W rankingu miast światowych pod względem kosztów życia Moskwa zajęła w 2006 pierwsze miejsce jako najdroższe miasto świata, w 2009 była trzecia. W rankingu miast światowych miesięcznika "Forbes" Moskwa zajęła w 2008 pierwsze miejsce pod względem liczby zamieszkujących ją miliarderów, w 2009 spadła na trzecie miejsce.

W 1990 historyczne centrum miasta (Kreml oraz plac Czerwony wraz z nawiązującymi do nich obiektami) zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W 2009 Moskwa była gospodarzem Eurowizji 2009, po ubiegłorocznym zwycięstwie Dimy Biłana z sumą 272 punktów. Było to pierwsze zwycięstwo Rosji na tym międzynarodowym festiwalu. Cały konkurs odbywał się w dniach 12, 14 i 16 maja (2 półfinały i 1 finał) w Hali Olimpijskiej.źródło: wikipedia.pl

Kino Chudożestwiennyj jest najważniejszym kinem w Moskwie. Jest to najstarsze kino, działające nieprzerwanie od 1909 roku. To miejsce o historycznym znaczeniu. Niemal cała kinematografia rosyjska przetoczyła się przez jego ekrany. To tu w 1926 miał swoją premierę „Pancernik Potiomkin” Sergiusza Eisensteina - arcydzieło światowej kinematografii. Tu też wyświetlano pierwsze pokazy „Człowieka z kamerą” (1929) Dżigi Wiertowa. Także tu pokazano pierwszy rosyjski film dźwiękowy „Bezdomni” (1931) oraz pierwszy rosyjski film w kolorze „Grunia Kornakowa” (1936). Po raz pierwszy też odbył się w tym kinie Moskiewski Festiwal Filmowy. Usytuowany przy słynnym Arbacie, stanowi centrum wydarzeń kulturalnych stolicy.
Kino wspiera rodzimą kinematografię, zapewniając szeroką widownię dla produkcji niskobudżetowych. Nadano mu również status Centrum Rosyjskich Premier, co znaczy, że najważniejsze premiery kinowe odbywają się właśnie tu, a dopiero potem wchodzą do szerokiej dystrybucji.Drugim miejscem w którym będzie gościć festiwal to kino Fakieł. To kameralne kino w którym panuje ciepła, prawie domowa atmosfera. Fakieł promuje filmy ambitne i niezależne. Na jego ekranach zobaczymy najlepsze kino festiwalowe. W swoim repertuarze ma też bogatą ofertę skierowaną do dzieci. W ostatnich latach przeszedł gruntowny remont. Całe kino zmodernizowano, wymieniono aparaturę nagłaśniającą oraz projektory. Zadbano o nowoczesny klimat i wygląd.

Copyright 2012 © Festiwal Wisła