Aktualności

„Ptaki śpiewają w Kigali”


W konkursie 11. Wisły pokażemy ostatni film Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauzego „Ptaki śpiewają w Kigali”.

 

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. Polska ornitolog, prowadząca badania nad populacją sepów, jest świadkiem ludobójstwa w Rwandzie. Kobieta ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi, zabierając ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Obie na swój sposób próbują podnieść się z dramatu, który przeżyły.

 

Twórcy zaczynają swoją opowieść w punkcie, w którym większość podobnych narracji się kończy. „Ptaki śpiewają w Kigali” nie odtwarzają ludobójczej wojny między plemionami Tutsi i Hutu w Rwandzie, nie koncentrują uwagi widza na krwawej rzezi, a pokazują krajobraz po tragicznych wydarzeniach i portrety tych, którym udało się przetrwać. Poruszające kreacje aktorskie Jowity Budnik i Eliane Umuhire subtelnie oddają cierpienie, zagubienie, pragnienie zemsty, jak i chęć przebaczenia bohaterek. Artystki znakomicie nakreśliły specyficzną relację między Anną a Claudine, dzięki której „Ptaki śpiewają w Kigali” przyjmują uniwersalny wymiar w kontekście aktualnego dziś kryzysu migracyjnego.

 

Film minimalistyczny, nieszablonowy prezentuje ogromną wrażliwość na symbolikę wizualną. Przepiękna praca operatorska, długie ujęcia, wypełnione znaczącą ciszą, zagłębienie się w świat nieustannie odradzającej się przyrody budują atmosferę grozy i napięcie oddające stan duchowy bohaterek.

 

https://www.youtube.com/watch?v=5IdDgWP545c


   

powrót