Aktualności

Jury Konkursu Filmów Fabularnych 11. Wisły


Zdobywcę Grand Prix Konkursu Filmów Fabularnych 11. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji wybierze Jury w składzie: Przewodniczący, uznany krytyk filmowy Wiktor Matizen, wybitna aktorka filmowa i teatralna Olga Łapszyna oraz utalentowany reżyser, scenarzysta, pisarz i aktor Michaił Segał.

 

Przewodniczący, ceniony krytyk filmowy Wiktor Matizen współpracuje z Festiwalem „Wisła” od jego pierwszej edycji. Reprezentuje Izbę Krytyków i Znawców Filmowych Rosji, jest autorem ponad półtora tysiąca artykułów poświęconych kinematografii, a także laureatem licznych nagród dziennikarskich i filmowych.

 

W gronie tegorocznych Jurorów znalazła się także znakomita rosyjska aktorka Olga Łapszyna, wielokrotna laureatka nagród teatralnych i filmowych. Zagrała wiele niezapomnianych ról w dziełach festiwalowych. Najwybitniejsze z nich to kreacje w filmach prezentowanych na Sputniku: „Żyć” Wasilija Sigariewa, „Klasa specjalna” Iwana I. Twierdowskiego, i „Wszyscy umrą, a ja zostanę” Walerii Gaj Germaniki. Olga Łapszyna kocha Polskę i jest naszym częstym gościem, brała aktywny udział w międzynarodowych warsztatach i festiwalach teatralno-muzycznych w Polsce.

 

Gremium jurorskie zasili również Michaił Segal - znany i, za sprawą Sputnika, lubiany przez polskich widzów reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i aktor. Autor wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów, takich jak „Świat spoiwa”, „Franz i Polina”, „Opowieści” czy „Film o Aleksiejewie”, który osobiście prezentował w Warszawie na 8. Sputniku.

 

W Konkursie Filmów Fabularnych 11. Festiwalu „Wisła” znalazło się w tym roku 12 wartościowych polskich produkcji z ostatnich dwóch lat:

 

 1.  Amok, reż. Kasia Adamik;

 2. Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca;

 3. Królewicz Olch, reż. Kuba Czekaj;

 4. Najlepszy, reż. Łukasz Palkowski;

 5. Dzikie róże, reż. Anna Jadowska;

 6. Pewnego razu w listopadzie, reż. Andrzej Jakimowski;

 7. Pokot, reż. Agnieszka Holland;

 8. Pomiędzy słowami, reż. Urszula Antoniak;

 9. Powidoki, reż. Andrzej Wajda;

 10. Ptaki śpiewają w Kigali, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze;

 11. Serce miłości, reż. Łukasz Ronduda;

 12. Zgoda, reż. Maciej Sobieszczański.

Filmy konkursowe wezmą również udział w głosowaniu na Nagrodę Publiczności.

 

Program festiwalu dostępny na: http://www.festiwalwisla.pl/2018/program


 

powrót