Новости

„Wisła” po raz jedenasty w Moskwie


Tegoroczny Festiwal Filmów Polskich „Wisła” od maja do listopada zawita nie tylko w Rosji, ale także w Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Serbii i Chorwacji. Główna moskiewska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17 – 24 maja w kinach „Pięć gwiazd na Pawieleckiej”, „Iluzjon”, a także w nowej sali kinowej Galerii Trietiakowskiej.

 

„Wisła” odbywa się od 10 lat w Rosji, dzięki czemu zajmuje ważną pozycję na mapie tamtejszych wydarzeń kulturalnych. Festiwal gościł nie tylko w Moskwie, ale również w wielu rosyjskich miastach, m.in. Barnauł, Kaliningradzie, Swietłogorsku, Twerze, Rostowie nad Donem, Niżnym i Wyżnym Nowogrodzie. Projekt kierujemy do wielbicieli kultury polskiej oraz wszystkich miłośników kina spragnionych artystycznych wrażeń.

 

Na jedenastej edycji festiwalu w Moskwie najnowsze polskie produkcje widzowie zobaczą w ramach Konkursu Filmów Fabularnych oraz sekcji Panorama Nowego Kina. Do programu włączymy także blok filmów dokumentalnych „Polska w dokumencie”. Wydarzeniem specjalnym będzie sekcja „Niepodległa Polska”, poświęcona stuleciu odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W jego ramach pokażemy filmy polskie okresu międzywojennego oraz współczesne tytuły poruszające wątki Wolnej Polski. Z okazji zbliżającego się Mundialu fanom futbolu zaprezentujemy blok „Piłka w grze!”. Wychodząc naprzeciw licznym prośbom moskiewskich widzów, przypomnimy najlepsze tytuły poprzednich edycji festiwalu w ramach sekcji „The best of Wisła”. Cykl „Teatr na ekranie” po raz kolejny zrealizujemy wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie w „Elektroteatrze Stanisławskim”. W tym roku postanowiliśmy także zorganizować weekendowe „Rodzinne poranki na Wiśle”, na które zaprosimy wszystkie pokolenia widzów.

 

Tradycyjnie już do współpracy przy festiwalu zaprosimy Szkołę Filmową w Łodzi, Warszawską Szkołę Filmową oraz Studio Munka. Po raz pierwszy zaprezentujemy także najlepsze etiudy studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. „Wiśle” towarzyszyć będą wydarzenia okołofestiwalowe, które zaakcentują nie tylko polską kulturę filmową, ale także muzykę i sztukę.
назад