Aktualności

W kalejdoskopie polskiego kina

12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” od kwietnia do grudnia 2019 r. odwiedzi kilkanaście krajów: Rosję, Gruzję, Białoruś, Chorwację, Serbię, Azerbejdżan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan, Islandię i Chile. Główna edycja projektu odbędzie się w dniach 23 – 30 maja br. w Moskwie. Następnie polskie filmy zagrają kina w kilkunastu rosyjskich miastach.

12. Festiwal „Wisła” pozwoli odkryć i poznać bliżej nie tylko polską kinematografię, ale i samą Polskę, nas - Polaków. W filmach bowiem zarysowuje się bogaty krajobraz kraju i jego mieszkańców. To właśnie w kinie, jak w kalejdoskopie, przeplatają się opowieści zabawne i gorzkie, elektryzujące i przerażające, mistyczne i historyczne, sarkastyczne i niepodszyte ironią, niekiedy pełne sukcesu, innym razem bolesnej porażki. Odkryjemy przed widzami znakomite debiuty oraz nowe obrazy twórców, którzy zdążyli już zgromadzić bogatą kolekcję nagród filmowych. Pokażemy ambitne kino arthousowe, jak również produkcje mainstreamowe. W programie zobaczycie filmy ciepłe, kameralne, pełne zadumy oraz produkcje zrealizowane z dużym rozmachem, zachwycające scenografią i wyszukanymi kostiumami. Wspólnym mianownikiem dla wiślanego wachlarzu filmów będą prawdziwe emocje, wyraziści bohaterowie i refleksje, z którymi zostaniecie po seansach.

Najnowsze rodzime kino autorskie zaprezentujemy w ramach Konkursu Filmów Fabularnych. Panorama Polskiego Kina zaproponuje widzom nowe produkcje o dużej różnorodności tematycznej i gatunkowej. Miłośników filmów dokumentalnych zaprosimy na blok „Polska w dokumencie”. Przybliżymy rosyjskim widzom twórczość wybitnego przedstawiciela polskiej kultury - Kazimierza Kutza. W nawiązaniu do ogłoszenia 2019 r. Rokiem Powstań Śląskich przedstawimy trylogię śląską mistrza: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. Wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zrealizujemy cykl „Teatr na ekranie”. Najlepsze tytuły poprzednich edycji festiwalu przypomnimy w ramach sekcji „The best of Wisła”. Dzieci i młodzież wraz z rodzicami ponownie zaprosimy na  weekendowe pokazy filmów familijnych. W programie tradycyjnie znajdą się także etiudy studentów i absolwentów najlepszych szkół filmowych w Polsce.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


INNE KRAJE

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła