Jurorzy filmów
konkursowych

OKSANA KARAS

Rosyjska reżyserka, scenarzystka. Urodzona w Charkowie w 1979 roku. Dzieciństwo spędziła w Kazachstanie.

W 2004 roku ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Przyjaźni Narodów, obroniła pracę magisterską z zakresu prawa autorskiego w branży audiowizualnej. W 2009 roku ukończyła na WGIK reżyserię filmów fabularnych, biorąc udział w warsztatach pod kierunkiem Waleriego Łońskiego.

W 2013 roku zadebiutowała na Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym z filmem fabularnym „Próby” według własnego scenariusza.

W 2016 roku zdobyła Grand Prix za dramat o dorastaniu „Dobry chłopiec”.

W 2018 roku zrealizowała retro dramat, adaptację opowiadania Wadima Shewnera „Anioł ma anginę”, poświęcony młodzieży lat 40., który zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu „Okno na Europę”.

W 2019 roku na Festiwalu ,,Kinotawr" dramat rodzinny „Ponad niebem” został wyróżniony nagrodą dla najlepszej aktorki.

Film „Doktor Liza”, który ukazał się w Rosji w 2020 roku, poświęcony jest pamięci Jelizawiety Glinki, zmarłej tragicznie w katastrofie lotniczej w 2016 roku. Film zdobył nagrody: Nagrodę Publiczności na Festiwalu „Kinotawr”, Grand Prix „Vivat kino Rosji”, był nominowany w pięciu kategoriach, w tym jako najlepszy film roku do Narodowej Nagrody „Nika” oraz otrzymał nagrody za najlepszą rolę kobiecą i najlepszą kobiecą rolę drugoplanową. Film został uhonorowany nagrodą Złotego Orła przyznawaną przez Rosyjską Narodową Akademię Filmową za najlepszą muzykę do filmu.

 

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska
marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła