SUPERNOVA

Dramat społeczny, reż. Bartosz Kruhlik. Polska, 2019, 78 min, 16+

Obsada: Marek Braun, Marcin Hycnar, Marcin Zarzeczny, Agnieszka Skibicka, Anna Mrozowska, Michał Pawlik, Paweł Koślik, Dariusz Dłużewski, Małgorzata Witkowska, Jerzy Janeczek

Nagrody:
2019 FPFF w Gdyni: Nagroda za debiut reżyserski (Bartosz Kruhlik)
2020 MFF w Pune: Nagroda za reżyserię (Bartosz Kruhlik)
2020 Odkrycia Empiku: Nagroda w kategorii „Film”
2020 Nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Bartosz Kruhlik), Odkrycie roku (Bartosz Kruhlik)

Czasami błahe wydarzenia odkrywają prawdę nie tylko o nas samych, ale również kraju, w którym przyszło nam żyć. Na drodze w pobliżu małej wsi potrącona zostaje przez rządowy samochód matka z dwójką dzieci. Służby porządkowe muszą poradzić sobie z narastającym chaosem, prawda wymyka jej się z rąk, a mieszkańcy wsi zbierają się zarówno jako świadkowie, jak i oskarżyciele. Wśród krzyku i paniki formuje się społeczny sąd, dla którego wypadek uliczny był jedynie katalizatorem, swoistym przekłuciem dawno spęczniałej bańki wypełnionej frustracją. Bartosz Kruhlik wychodzi więc od szczegółu, aby przejść do panoramy całego społeczeństwa. W świecie, w którym żyją równi i równiejsi, a prawda musi zostać czym prędzej zrelacjonowana, bo w przeciwnym razie ulegnie mutacji, przyglądamy się trójce bohaterów będących w samym środku wydarzeń, od początku do końca. Jest to z pozoru niewygodne doświadczenie zawierające w sobie elementy tragedii greckiej, ale stworzenie nerwowej, gęstej atmosfery, a także komentarz społeczny czynią z filmu Kruhlika jeden z najbardziej interesujących debiutów ostatnich lat. Reżyser idealnie opanował język filmowy, a otoczenie się aktorami znanymi z teatru pomogło stworzyć ciasną, ale wcale nie uproszczoną scenerię. Idealny przykład na to, że minimalizm jest lepszy niż nerwowe machanie rękami i nachalna publicystyka.

Film na język ormiański przetłumaczył Pan Hayk Hovhannisyan www.tlumacz-ormianski.pl

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu


wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PROJECT MANAGER

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18