1. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Chorwacji
Tegoroczny Festiwal Filmów Polskich „Wisła” swoją filmową podróż po świecie rozpocznie w Chorwacji. Od kwietnia do listopada zawita ponadto w Uzbekistanie, Tadżykistanie, Rosji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Serbii.

24 kwietnia w kinie „Urania” w Osijeku odbędzie się uroczyste otwarcie 1. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Chorwacji. Projekcje potrwają do 29 kwietnia. Polskie filmy zaprezentujemy również mieszkańcom Zagrzebia w dniach 20 - 25 września w kinie „Tuškanac”.

Festiwal w Osijeku otworzy biograficzny film Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”. Na ceremonii otwarcia obecny będzie odtwórca jednej z ról w filmie, Szymon Piotr Warszawski. Na uroczystości zagości także Ambasador Andrzej Jasionowski, Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska oraz twórcy filmowi Kinga Dębska i Zbigniew Domagalski. Goście ceremonii otwarcia zobaczą „Teatrzyk Zielona Gęś” w wykonaniu studentów Akademii Sztuki Uniwersytetu Josipa Jurja Strossmayera w Osijeku. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni utalentowana pianistka solowa Katarzyna Ešegović.

Łukasz Palkowski pochylił się nad biografią człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największej porażki. Tytułowy „Najlepszy” to wybitny sportowiec, który zachwycił świat, a w Polsce do dziś pozostał praktycznie nieznany. Fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niewiarygodnych wręcz sukcesów, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci, ustanawiając rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. Rekord ten Górski, o czym sam mówi, zawdzięcza dwóm kobietom. Jedną stracił, druga stała się inspiracją w walce o swoje życie.

W Chorwacji pokażemy także poprzedni obraz Łukasza Palkowskiego „Bogowie”. Historia życia znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi oraz pierwszego w Polsce przeszczepu serca zasłużyła na ekranizację precyzyjną jak chirurgiczny skalpel, wieloaspektową i dynamiczną. Chirurg, buntownik, wizjoner i geniusz, który dla ratowania życia ludzkiego był gotów pokonać wszelkie przeciwności, a nawet rzucić wyzwanie Bogu – takiego Zbigniewa Religę zapamiętali bliscy i współpracownicy, takim zobaczą go również widzowie.

„Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej przybliżą widzom historię dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. Marta odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę. W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji.

W programie znalazł się również błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”. Obraz przedstawia 28 lat z życia w Warszawie polskiego malarza surrealisty Zdzisława Beksińskiego. Jest to historia o silnych więzach rodzinnych i grupie outsiderów, żyjących we własnym, specyficznym świecie. Ich losy to dramat, niepozbawiony jednak czarnego humoru. To także opowieść o konfrontacji marzeń i twórczej wrażliwości z rzeczywistością.

„Sztuka kochania” w reżyserii Marii Sadowskiej opowie o powstaniu książki Michaliny Wisłockiej o tym samym tytule. Historia rewolucji seksualnej w wersji PRL, książka, która zmieniła wszystko, a jej autorka, słynna ginekolog, poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą.

Mieszkańców Osijeku zaprosimy na projekcję wielokrotnie nagradzanego dramatu „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wzruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. „Planeta singli” w reżyserii Mitji Okorna opowie historię romantycznej Ani, która, decydując się na wzięcie udziału w reality show, postanawia zdemaskować prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmiewających naiwność kobiet. Szalone randkowe przygody bohaterki szybko stają się wielkim przebojem.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaprezentujemy animację stworzoną przez Instytut Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni” w reżyserii Michała Misińskiego, która przedstawia najważniejsze momenty walki o kraj między 1939 a 1989 rokiem.

„Wisła” w Osijeku będzie miała także propozycję dla młodszych widzów, film familijno-przygodowy Marty Karwowskiej „Tarapaty”. Pełna emocji i przygód historia o sile prawdziwej przyjaźni zainspiruje młodych kinomanów niezależnie od kraju zamieszkania.

We współpracy z Akademią Sztuki Uniwersytetu Josipa Jurja Strossmayera w Osijeku zorganizujemy także pokazy najlepszych fabularnych oraz dokumentalnych filmów krótkometrażowych Studia Munka oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Chorwaccy studenci będą także mieli okazję do spotkania z polskimi twórcami - Kingą Dębską, Zbigniewem Domagalskim oraz Szymonem Piotrem Warszawskim.