1. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Zagrzebiu
We wtorek – 16 października - odbędzie się uroczyste otwarcie 1. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Zagrzebiu. Projekcje w kinie „Grič” (Jurišićeva 6) potrwają do 20 października.

Festiwal w Zagrzebiu otworzy film „Dywizjon 303. Prawdziwa Historia” w reżyserii Denisa Delicia. Obraz powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

W Zagrzebiu pokażemy dwa obrazy Łukasza Palkowskiego – „Bogowie” i „Najlepszy”. Pierwszy opowiada historię życia znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi oraz pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Chirurg, buntownik, wizjoner i geniusz, który dla ratowania życia ludzkiego był gotów pokonać wszelkie przeciwności, a nawet rzucić wyzwanie Bogu – takiego Zbigniewa Religę zapamiętali bliscy i współpracownicy, takim zobaczą go również widzowie.

W „Najlepszym” Łukasz Palkowski pochylił się nad biografią człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największej porażki. Tytułowy bohater to wybitny sportowiec, który zachwycił świat, a w Polsce do dziś pozostał praktycznie nieznany. Fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niewiarygodnych wręcz sukcesów, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci, ustanawiając rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. Rekord ten Górski, o czym sam mówi, zawdzięcza dwóm kobietom. Jedną stracił, druga stała się inspiracją w walce o swoje życie.

W programie znalazł się również błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”. Obraz przedstawia 28 lat z życia w Warszawie polskiego malarza surrealisty Zdzisława Beksińskiego. Jest to historia o silnych więzach rodzinnych i grupie outsiderów, żyjących we własnym, specyficznym świecie. Ich losy to dramat, niepozbawiony jednak czarnego humoru. To także opowieść o konfrontacji marzeń i twórczej wrażliwości z rzeczywistością.

„Sztuka kochania” w reżyserii Marii Sadowskiej opowie o powstaniu książki Michaliny Wisłockiej o tym samym tytule. Historia rewolucji seksualnej w wersji PRL, książka, która zmieniła wszystko, a jej autorka, słynna ginekolog, poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą.

Mieszkańców Zagrzebia zaprosimy na projekcję wielokrotnie nagradzanego dramatu „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wzruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. „Planeta singli” w reżyserii Mitji Okorna opowie historię romantycznej Ani, która, decydując się na wzięcie udziału w reality show, postanawia zdemaskować prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmiewających naiwność kobiet. Szalone randkowe przygody bohaterki szybko stają się wielkim przebojem.

Chorwaccy widzowie obejrzą także „Rewers” Borysa Lankosza, nagrodzony Główną Nagrodą na 4. Wiśle „za wyszukaną stylistykę, subtelną ironię oraz połączenie ciekawie opowiedzianej historii z oryginalną formą filmu”.

„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugha Welchmana to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, w której każdą z 65 000 klatek namalowano ręcznie. W projekcie uczestniczyło 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na ekranie ożywili oni ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha, by opowiedzieć historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy.

Wielbicieli komedii romantycznych zaprosimy na „Planetę singli” w reżyserii Mitji Okorna. Opowieść o młodej dziewczynie, która postanawia wziąć udział w reality show, ukazującym prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmiewających naiwność kobiet. Szalone randkowe przygody bohaterki szybko stają się wielkim przebojem.

„Wisła” w Zagrzebiu będzie miała także propozycję dla młodszych widzów, film familijno-przygodowy Marty Karwowskiej „Tarapaty”. Pełna emocji i przygód historia o sile prawdziwej przyjaźni zainspiruje młodych kinomanów niezależnie od kraju zamieszkania.

Wstęp na uroczyste otwarcie festiwalu oraz wszystkie seanse jest bezpłatny!

Zapraszamy do dołączenia na wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/724139377955331/