POLSKIE DNI W PILZNIE

16.09.– 08.10.2019 r.
16.09. / 17:00 / Stara Synagoga
• Wernisaż wystaw Po-lin. Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów i Refleksy utraconego świata / Odrazy ztraceného světa – wystawy będą trwały do 13.10.
• Projekcja filmu dokumentalnego Ostatni klezmer

Po-lin. Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów
Wystawa przygotowana we współpracy Instytutu Polskiego w Pradze z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin mapuje losy wspólnoty żydowskiej na terenach Rzeczpospolitej wielu narodów od XVI do XVIII wieku. Jak podpowiada tytuł wystawy, Unia polsko-litewska była domem znacznie większej liczby narodów niż dwóch. Dzięki sprzyjającym warunkom społeczno-politycznym państwo polsko-litewskie stało się w tym okresie światowym centrum oświaty i kultury żydowskiej. Wystawa przybliża różne aspekty życia tutejszej wspólnoty żydowskiej w okresie od XVI do XVIII wieku: poza oświatą i kwestią samorządności porusza również temat architektury, rozróżnienia nurtów religijnych w judaizmie lub legendy o przyjściu Żydów do Polski. Refleksy utraconego świata / Odrazy ztraceného světa
Tematem fotografii Pawła Kozłowskiego, z wykształcenia historyka, jest dziedzictwo wielu wieków życia Żydów jako części polskiej społeczności oraz ślady tragicznego końca ich obecności na terenie Polski podczas okupacji niemieckiej.
Ostatni klezmer (2017, 50 min., z czeskimi napisami)
Zapis koncertu pianisty, kompozytora i dyrygenta Leopolda Kozłowskiego z krakowskiej synagogi Tempel uzupełniony rozmowami z artystą, który w swojej twórczości łączył tradycję klezmerską, przekazywaną w jego rodzinie z pokolenia na pokolenia, ze swoim wykształceniem muzycznym. Był autorem muzyki do filmu Austeria Jerzego Kawalerowicza, zagrał również w Liście Schindlera, gdzie pełnił także rolę konsultanta Stevena Spielberga w zakresie żydowskiej muzyki z epoki. Leopold Kozłowski, ostatni reprezentant przedwojennych polskich klezmerów, żył 100 lat, zmarł w marcu 2019 roku.

19.09.–25.10. / náměstí Republiky
Wystawa plenerowa sPOLeCZně: Pół wieku stosunków czesko-polskich
Wystawa przygotowana przez Instytut Polski i historyka Petra Blažka mapuje fenomen współpracy czesko-polskiej i solidarności między naszymi społeczeństwami na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia. Centralnym zagadnieniem jest współpraca organizacji podziemnych po obu stronach granicy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, której punktem kulminacyjnym był Przegląd Czechosłowackiej Kultury Niezależnej we Wrocławiu – „preludium Aksamitnej rewolucji”.

20.09. / 19:00 / Browar Plzeňský Prazdroj – centrum dla zwiedzających
Koncert inauguracyjny w ramach festiwalu Svět knihy Plzeň (Świat Książki Pilzno)
Štěpánka Balcarová Sextet & Małgorzata Hutek: Life and Happiness of Julian Tuwim
Life and Happiness of Julian Tuwim to czesko-polski projekt pochodzącej z Pilzna utalentowanej trębaczki, kompozytorki i dyrygentki Štěpánki Balcarovej. Na płycie pod tym samym tytułem, która ukazała się w 2017 roku, uzyskując w tym samym roku nominację do nagrody muzycznej Anděl, znalazło się dziewięć aranżacji wierszy znanego polskiego poety Juliana Tuwima. Wszystkie melodie skomponowała Štěpánka Balcarová, partię wokalną wykonała polska wokalistka Małgorzata Hutek. Obie jazzmanki są absolwentkami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, łączy je także miłość do poezji.

20.–21.09. / DEPO2015
Polska gościem honorowym festiwalu Svět knihy Plzeň / Świat książki Pilzno
Na targach książki w Pilznie rozpocznie się obszerna prezentacja literatury polskiej w Czechach, której punktem kulminacyjnym będzie program na festiwalu Svět knihy w Pradze w maju 2020 roku. Wybór przekładów z polskiego na czeski znajdziesz na stoisku księgarni Kosmas, a także u innych dostawców, literaturę dziecięcą można będzie nabyć na stoisku wydawnictwa Host.

20.09.
10:00 / Taras / Nierozłączni przyjaciele: warsztat tworzenia kukiełek do teatrzyku cieni – we współpracy z wydawnictwem Host
15:00 / Atelier / Czeski i polski reportaż literacki: Kamil Bałuk i Ondřej Kundra

21.09.
10:00 / Terasa / Nierozłączni przyjaciele: warsztat tworzenia kukiełek do teatrzyku cieni – we współpracy z wydawnictwem Host
13:00 / Atelier / Jak się powodzi literaturze w mediach? Dyskutują poeta i publicysta Wojciech Bonowicz oraz dziennikarz i muzyk Petr Vizina

02.10. / 19:00 / Stara synagoga
Koncert Jidysz Tango
Przenieś się do międzywojennej Warszawy, w której utalentowani żydowscy muzycy adaptowali dla popularnych kabaretów i rewii tango argentyńskie pełne witalnej energii i radości. Wyjątkowy projekt muzyczny polsko-izraelskiej śpiewaczki Olgi Avigail Mieleszczuk i jej zespołu przypomina inspirującą kulturę dawnej Polski, w której mieszały się tradycje muzyczne i języki.

***
Polskie dni w Pilznie organizuje Instytut Polski we współpracy z miastem Pilzno i pod patronatem prezydenta miasta Martina Baxy.
www.polskyinstitut.czwisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl