1. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W GRUZJI

Już 27 czerwca bieżącego roku do Gruzji po raz pierwszy zawita Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Miłośników polskiego kina serdecznie zapraszamy na bezpłatne projekcje do Poti (Poti Valerian Gunia Professional State Theatre), które odbywać się będą w dniach 27-30 czerwca.
W programie festiwalu znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, które zyskały uznanie nie tylko wśród rodzimej, ale także zagranicznej publiczności. Kinowy ekran przybliży widzom nie tylko wspaniałe dzieła, ale także samą Polskę – bogaty krajobraz kraju i panoramę jego mieszkańców. To właśnie w kinie, jak w kalejdoskopie, przeplatają się opowieści zabawne i gorzkie, elektryzujące i przerażające, mistyczne i historyczne, sarkastyczne i niepodszyte ironią, niekiedy pełne sukcesu, innym razem bolesnej porażki. Odkryjemy przed widzami znakomite debiuty oraz nowe obrazy twórców, którzy zdążyli już zgromadzić bogatą kolekcję nagród filmowych. Wspólnym mianownikiem dla wiślanego wachlarzu filmów będą prawdziwe emocje, wyraziści bohaterowie i refleksje, z którymi zostaniecie po seansach. Festiwal otworzy film „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, zainspirowany osobistą historią reżysera. Jest to historia słodko-gorzkich relacji rodzinnych. Artysta stworzył bardzo osobisty obraz, w którym pokazał kawałek własnego życia i złożone relacje, które łączyły go z bratem, Andrzejem Kondratiukiem, także reżyserem. Opowiadając o chorobie i śmierci swojego brata, Kondratiuk stworzył film o różnych obliczach miłości. Dzięki znakomitym kreacjom aktorskim Roberta Więckiewicza i Olgierda Łukaszewicza film zdobył serca publiczności na wielu festiwalach.
Akcja filmu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego rozgrywa się w 1946 roku. Reżyser sięgnął po historię z dziejów swojej rodziny. Matka i ojciec przez pół Polski wiozą trumnę z synem zabitym przez UB, którego chcą pochować w spokojnym miejscu. Podróż rodziców przez pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.
Widzowie obejrzą również komedię Aleksandra Pietrzaka „Juliusz”. Film miał swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku, a nad jego scenariuszem pracowało dwóch znanych stand-uperów: Abelard Giza i Kacper Ruciński. Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Juliusz to człowiek pechowy, niespełniony i smutny. Podczas jednej z dorywczych prac poznaje Dorotę -piękną lekarkę weterynarii, która okaże się dla Juliusza szansą na drastyczną zmianę swojego życia i naprawienie trudnej relacji z ojcem. Przy okazji też rozbudzi w nim uczucia, których nie dopuszczał do siebie od lat. „Juliusz” składa się z krótkich scen często przepełnionych czarnym humorem. Jest specyficzną opowieścią o zwykłych ludziach, ich smutkach i radościach, a także o odwadze, którą każdy z nas musi w sobie znaleźć, by uczynić życie lepszym.
„Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

Wejście na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu jest bezpłatne.
Serdecznie zapraszamy!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18