• Konkursowe Filmy Festiwalu Wisła
  • Organizatorzy Organizatorzy
Aktualności
Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się od 10 lat w Rosji, dzięki czemu zajmuje ważną pozycję na mapie tamtejszych wydarzeń kulturalnych. Każdego roku staramy się rozszerzać granice projektu, prezentując polską kinematografię również w innych krajach.

W 2017 r. odbędzie się 5. „Wisła” w Tadżykistanie oraz 2. w Azerbejdżanie, gdzie filmy polskie cieszą się coraz większą popularnością. Festiwal wraca również po raz drugi do Uzbekistanu. W tym roku postanowiliśmy zawalczyć o widzów w Serbii i Gruzji, organizując tam pierwsze edycje „Wisły”. Jesteśmy przekonani, że wśród mieszkańców tych państw znajdziemy miłośników polskiej kultury i, śladem Rosji, wypracujemy stałe grono widzów festiwalowych.

Pod krytykę publiczności zostaną oddane najbardziej wartościowe filmy polskie, które w niczym nie odbiegają od produkcji zachodnich, obrazy laureatów nagród na festiwalach polskich oraz światowych. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” będzie niepowtarzalną okazją, aby zapoznać się z filmami, które nie są dystrybuowane w tamtejszych kinach. „Wiśle” towarzyszyć będą wydarzenia okołofestiwalowe, które zaakcentują nie tylko polską kulturę filmową, ale także muzykę i sztukę.

Międzynarodowy projekt „Wisła” prezentuje przedstawicielom różnych kultur najwybitniejsze filmy polskie, które zarysowują bogaty krajobraz naszego kraju i nas samych. „Wisła” zbliża do siebie narody poprzez ekran kinowy, będący platformą porozumienia nie tylko w przestrzeni kulturalnej, ale i ogólnoludzkiej.