CHRZCINY

Gatunek: komedia obyczajowa
Reżyseria: Jakub Skoczeń
Scenariusz: Iwo Kardel, Jakub Skoczeń
Muzyka: KIIB
Zdjęcia: Bartek Cierlica
Montaż: Marek Król, Paweł Sitkiewicz
Producenci: Bożena Krakówka
Produkcja: Andersa Street Art and Media
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 88 min

Obsada: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Agata Bykowska, Marta Chyczewska, Marianna Gierszewska, Andrzej Konopka, Piotr Ligienza

Nagrody:
2022 Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") - Nagroda Specjalna Organizatorów
2022 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") - Nagroda Dziennikarzy za "udowodnienie, że dobry debiut może ze sobą łączyć autorską wizję i najbardziej atrakcyjne dla widza elementy kina komercyjnego. Za porcję dobrej rozrywki i próbę zmierzenia się z trudną historią Polski, o której da się opowiedzieć bez patosu i zbędnego nadęcia. I w końcu, za pokazanie, że wszyscy Polacy mogą być jedną rodziną"
2022 Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest") - "Złoty Anioł" w konkursie filmów polskich "From Poland"
2022 Świdnica (Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum") - III Miejsce

Grudzień 1981. Jedni mówili, że stan wyjątkowy „uchronił Polskę przed upadkiem państwa”, ale większość jednoznacznie zinterpretowała to wydarzenie jako „uderzenie w ducha Polski i że w jednej chwili wszystkie nadzieje prysły”. I właśnie tej „utracie nadziei” chce zapobiec zmartwiona Marianna (Katarzyna Figura) w dniu chrztu najmłodszego wnuczka. Matka, babcia i żarliwa katoliczka, która chętnie zanosi swoje modlitwy do Najświętszej Maryi Panny – Marianna marzy tylko o pojednaniu skłóconej już i tak rodziny. Synowie i córki z wielkim trudem dotarli do domu w górach, a żona robi absolutnie wszystko, żeby nie dowiedzieli się o ogłoszeniu stanu wojennego. A w tej rodzinie jest o co się kłócić. Nieznana jest również tożsamość ojca małego Karola, którego wejście do wspólnoty kościelnej jest przygotowywane. Dzieci Marianny mają wiele własnych problemów i słabości, wynikających z nierozwiązanych traum z przeszłości; czasem nie mogą odnaleźć swojego miejsca w świecie, uciekają w nałóg i gorzką samotność. Wśród sporów rodzeństwa na pierwszy plan wysuwa się wrogość dwóch starszych braci, Wojtka (Tomasz Schuchardt) i Tadeusza (Michał Żurawski), która modelowo odzwierciedla główną oś ówczesnego konfliktu, dzielącego ojczyznę na zwykłych Polaków (Tadeusz - katolik) i przedstawicieli władzy (Wojtek - komunista).

chrzciny chrzciny chrzciny


wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl

Project manager

Izabela Gierczak
iza@ear.com.pl

Specjalista ds. Projektu

Yana Nechai
Yana@nowaprzestrzen.com

BIURO

+48 22 523 41 18