• Filmy Filmy Festiwalu Wisła w Serbii więcej...
  • Organizatorzy Organizatorzy
W Belgradzie startuje pierwsza edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”
6 października w „The GRAD European Centre for Culture” w Belgradzie odbędzie się uroczyste otwarcie Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Serbii. Projekcje w Belgradzie potrwają aż do 29 października. Polskie filmy zaprezentujemy również mieszkańcom Niszu w dniach 17-20 października w „The Pupets Theatre”.

Festiwal otworzy komedia „Planeta singli” w reżyserii Mitji Okorna, ukazująca historię romantycznej Ani, która postanawia wziąć udział w reality show ukazującym prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmiewających naiwność kobiet. Szalone randkowe przygody bohaterki szybko stają się wielkim przebojem.

W Belgradzie pokażemy również ujmujący dramat „Chemia”. Reżyser Bartosz Prokopowicz oraz autorka scenariusza, producentka Katarzyna Sarnowska spotkają się z widzami po projekcji filmu. Jest to opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci. Pomysłodawczynią filmu była zmarła w roku 2012 Magda Prokopowicz, prezes fundacji Rak`n`Roll. Choć obraz inspirowany jest wydarzeniami z jej życia, to, jak podkreślają twórcy, nie jest to film biograficzny, a uniwersalna historia o miłości.

Serbskim widzom zaprezentujemy także dramat Jacka Lusińskiego „Carte Blanche”. Film przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię Kacpra - nauczyciela szkoły średniej, który dowiaduje się, że cierpi na poważną chorobę, powodującą stopniową utratę wzroku. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować ukochaną pracę i przygotować swoich wychowanków do matury.

Kolejnym tytułem, który zaproponujemy mieszkańcom Belgradu będzie „Warsaw by night” Natalii Korynckiej-Gruz. Cztery kobiety w różnym wieku, poszukując bliskości, przemierzają Warszawę. Przypadkiem i nieświadome siebie nawzajem mijają się w Klubie „Warsaw by Night". W ich nocnej przejażdżce po Warszawie towarzyszą im nowo spotkani ludzie, a także zawsze ten sam taksówkarz.

Ocenie widzów oddamy znakomity debiut Łukasza Grzegorzka „Kamper”. Główni bohaterowie Mania i Kamper – w rolach tych znakomicie obsadzeni Marta Nieradkiewicz oraz Piotr Żurawski – tworzą młode małżeństwo, które przechodzi duży kryzys. W fabułę reżyser sprawnie wplótł elementy groteskowe i satyryczne, a poprzez rewelacyjne dialogi nakreślił barwny portret pokolenia, które lubuje się we wszechobecnych skrótach, mocnych słowach i błyskawicznych skojarzeniach.

„Obce Niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, zrealizowane w koprodukcji ze Szwecją, opowiada historię pary imigrantów z Polski, którzy nie do końca odnajdują się w nowym świecie. Ich kłamstwa odbijają się na zagubionej córce, co prowadzi do problemów z surową szwedzką placówką socjalną. Film zachwyca znakomitą obsadą (Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Barbara Kubiak, Jan Englert) oraz rewelacyjną pracą operatorską (Monika Lenczewska).

Oprócz filmów fabularnych serbska publiczność będzie mogła zapoznać się z najciekawszymi etiudami Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Festiwalu Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”. W pierwszym bloku pokażemy m.in. „Bajeczki na dobranoc” Marka Ułana-Szymańskiego, „Fly alone” Klaudii Bieleckiej oraz „Granicę” Bartosza Brzezińskiego. W drugim: „Lokatorki” Klary Kochańskiej-Bajon, „Zaczyn” Artura Hanaja i „Psa schroedingera” Natalia Krawczuk.

W ramach Festiwalu „Wisła” mieszkańców Belgradu zaprosimy także na wieczór z polską kuchnią i muzyką, podczas którego odbędą oni niezapomnianą kulinarną podróż po różnych zakątkach Polski w akompaniamencie tradycyjnych, regionalnych utworów.

Serdecznie zapraszamy do wiślanego spotkania z najlepszą polską kinematografią oraz dyskusji o jej konotacjach z kinem serbskim!