Aktualności

Panorama Polskiego Kina

W Panoramie Polskiego Kina widzowie odnajdą nowe rodzime produkcje fabularne zróżnicowane tematycznie i gatunkowo. Wśród nich „Proceder” Michała Węgrzyna, który będzie również filmem zamknięcia festiwalu. Tomasz Chada – poeta, awanturnik, ikona polskiego hip-hopu, wielokrotnie skonfliktowany z prawem niepokorny artysta, a przede wszystkim zagubiony człowiek. W kulturze raperskiej postać dobrze znana, a do umocnienia legendy przyczyniła się jego tragiczna śmierć. Bracia Węgrzyn (reżyser oraz operator zdjęć) bardzo rozważnie opowiadają o początkach kariery oraz przedwczesnym końcu warszawskiego muzyka, dzięki czemu powstaje film przedstawiający losy wszystkich marzycieli z okresu transformacji. Życie młodego rapera nie było usłane różami, a muzyka w tym przypadku nie stała się lekiem na brutalną rzeczywistość. W znakomitą główną rolę wcielił się Piotr Witkowski, który ze swadą oraz poświęceniem (przeszedł sporą metamorfozę fizyczną) wcielił się w głównego bohatera, a nie był wcale oczywistym wyborem do tej roli.

Komedia „Smak pho” Mariko Bobrik opowiada historię dziesięcioletniej, wietnamskiej dziewczynki Mai. Bohaterka ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata - wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego to wysmakowana wizualnie, pełna dwuznaczności i zagadek opowieść o trójce celebrytów, których osobiste historie przenikają się, wciągając widza do przewrotnej gry, której finał zaskoczy absolutnie wszystkich. W nieoczywistych rolach w filmie wystąpili znakomici aktorzy i aktorki: Maja Ostaszewska, Joanna Kulig, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Agata Buzek, Marian Dziędziel i wielu innych. Dzięki nim powstał niezwykły obraz, w którym prawda jest jeszcze dziwniejsza od fikcji, gdyż – w odróżnieniu od fikcji – wcale nie musi być prawdopodobna…

Komedia romantyczna „Całe szczęście” Tomasza Koneckiego to pełna uroku i pozytywnej energii historia o miłości, która rodzi się w nieprzewidzianych okolicznościach. W spokojne i uporządkowane życie Roberta, muzyka z orkiestry symfonicznej, który samotnie wychowuje dziesięcioletniego synka Filipa, niespodziewanie wkracza pełna energii i uroku gwiazda fitnessu, Marta. Dwa różne charaktery, spojrzenia na miłość i życie. Jej świat to wielkie miasto, egzotyczne podróże i sport. Marta ma swoje programy telewizyjne, wydaje książki kulinarne, a jej twarz gości na okładkach najpopularniejszych magazynów. Robert to chodzące zaprzeczenie „sportowego trybu życia”. Jego świat to spokojna przystań, wyzwania rodzicielskie, kosz pełen prania, klasówki z matematyki syna – wszystko to działa, dopóki w jego życiu nie pojawi się Marta…

Eter” Krzysztofa Zanussiego przenosi nas do początku XX wieku, na Podole. Lekarz pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta. Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła