Aktualności

Z radością informujemy, że Festiwal Filmów Polskich „Wisła” wraca do rosyjskiej stolicy!

Na moskwian czeka druga część naszego festiwalu w dniach 4-8 grudnia, w ramach której przedstawimy filmy jednego z najlepszych reżyserów polskiej kinematografii – Janusza Majewskiego! W retrospektywie zostaną pokazane filmy wyprodukowane między 1966 a 2019 rokiem.

W programie pełnometrażowy debiut „Sublokator”, w którym reżyser postanowił wziąć pod lupę komedię romantyczną w surrealistyczno-groteskowej stylistyce.

Film kryminalny „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, czyli kolaboracja bacznych obserwatorów codzienności, Janusza Majewskiego oraz reportażysty Krzysztofa Kąkolewskiego, przynosi film fabularny na podstawie książki tego drugiego.

„Zaklęte rewiry” są opowieścią o młodym chłopaku (w tej roli Marek Kondrat), który dostaje pracę w eleganckiej restauracji i zaczyna piąć się po drabinie kelnerskiej kariery.

„Sprawa Gorgonowej” przedstawia historię Rity Gorgonowej z punktu widzenia prawa.
 
Intymna, ale również bolesna wyprawa chorego porucznika ułańskiego do galicyjskiego miasteczka, gdzie zamierza w spokoju dożyć swoich ostatnich dni została przedstawiona w filmie „Lekcja martwego języka”.

Nie zapominamy o najnowszych filmach Janusza Majewskiego.

W naszej sekcji pokażemy musical „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, który otrzymał  Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w 2016 r. w kategoriach: Najlepsza muzyka (Wojciech Karolak), Najlepszy dźwięk (Krzysztof Jastrząb, Mateusz Irisik), Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Anna Dymna), Najlepsza drugoplanowa rola męska (Wojciech Pszoniak), a także detektywistyczną intrygę w okupowanej Polsce pt. „Czarny mercedes”.
 
Pokazy w ramach „Retrospektywy Janusza Majewskiego” odbędą się w kinie „Oktiabr”.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła