Wydarzenia

POLSKA I ROSJA: DZIENNIK HISTORYCZNY

 

Data: 31 sierpnia, 19:00
Miejsce
: Centrum Kultur Słowiańskich Biblioteki Literatury Międzynarodowej, ul. Nikołojamskaja 1, 3. piętro/online

Od samego początku istnienia historyczne drogi Polski i Rosji są mocno ze sobą związane. Z przyczyn bliskości terytorialnej i kontaktów kulturalnych Rosjanie i Polacy zawsze wywierali na siebie wpływ, stawali przed podobnymi wyzwaniami zewnętrznymi, jak również przezwyciężali problemy bliskie im duchowo. Często przy tym na te same historyczne wyzwania reagowali w różny sposób i stawali nawet po dwóch stronach barykady w trakcie konfliktów religijnych czy politycznych. Co łączy nas ze sobą, a co dzieli? Czym Polska i Rosja przypominają siebie nawzajem, a czym się różnią? Jakie były relacje pomiędzy Polakami i Rosjanami z perspektywy pamięci historycznej i jak budować takie stosunki obecnie? Na te i inne pytania w ramach wykładu „Polska i Rosja: dziennik historyczny” będzie szukał odpowiedzi absolwent studiów doktorskich Instytutu Slawistyki Rosyjskiej Akademii Nauk, historyk-slawista Iwan Ridel.

Centrum Kultur Słowiańskich

Jedyne w swoim rodzaju Centrum Kultur Słowiańskich, łączące kraje członkowskie Forum Kultur Słowiańskich – Białoruś, Bułgarię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię, Polskę, Rosję, Serbię, Słowację, Słowenię i Ukrainę. Centrum oferuje usługi biblioteczne i informacyjne, a także organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i oświatowych, w szczególności promujących działalność Forum Kultur Słowiańskich w Rosji.

Misją Centrum jest zjednoczenie i prezentacja kultury, nauki i sztuki krajów słowiańskich, ich energii twórczej i dziedzictwa jako części ogólnoświatowego procesu kulturowego, a także wspomaganie rozwoju międzynarodowej współpracy, zapewnienie dostępu do dziedzictwa kulturowego Słowian i wzmocnieniu więzi kulturowych między narodami.

W zbiorach książkowych Centrum zgromadzono ponad 50000 pozycji, włączając oryginały i tłumaczenia na wszystkie języki słowiańskie. Codziennie odbywają się tu wykłady, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, spotkanie z działaczami nauki i sztuki, kluby tematyczne w językach słowiańskich (także w języku polskim), zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Centrum organizuje miesiące kultur krajów słowiańskich – jeden z nich tradycyjnie poświęcony jest Polsce. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i dostępne dla szerokiej publiczności.





sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła