Aktualności

FESTIWAL „WISŁA” W ALBANII!

Drodzy widzowie! Mamy przyjemność zaprosić do kina „Millennium” w Tiranie na pokazy filmów, które zaprezentujemy w ramach odbywającej się w dniach 21-24 kwietnia drugiej edycji Festiwalu „Wisła”.
Mamy nadzieję, że wybrane przez nas tytuły wpiszą się w gusta naszych albańskich widzów – zadbaliśmy o różnorodność repertuaru, dlatego jesteśmy przekonani, że każdy fan dobrego kina znajdzie u nas coś dla siebie.
Zaprezentujemy dramat Tomasza Habowskiego ”Piosenki o miłości”, w którym poznamy Roberta, młodego muzyka (w tej roli Tomasz Włosok). Punktem zwrotnym w jego historii staje się spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta. Godną zainteresowania propozycję stanowią również nagrodzeni czterema Złotymi Lwami „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, opowieść o uwikłanych w miłosny trójkąt mieszkańcach Warszawy. W rolach głównych – Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Koleśnik i Sebastian Fabijański. W filmie „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej poznajemy grupę teatralną składającą się z niepełnosprawnych intelektualnie aktorów pracujących nad nową sztuką – adaptacją „Greka Zorby”. Nie zabraknie także komedii – zderzenie dwóch diametralnie różnych światów zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W tytułowych teściów wcielili się Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz. W repertuarze znaleźliśmy także miejsce dla bloku filmów krótkometrażowych, w którym znajdą się następujące tytuły: „Na wieki” Aleksandry Kamińskiej, „The Hero” Mileny Dutkowskiej, „Dzień Matki” Patryka Kaflowskiego, „Uległość” Michała Ciechomskiego, „Na wstrzymanym oddechu” Katarzyny Sikorskiej i „Joanna d’Arc” Aleksandra Szamałka.
Filmy zostaną wyświetlone w oryginalnej wersji językowej z albańskimi napisami, a pokazy uświetni swoją obecnością reżyserka Aleksandra Terpińska.
„WISŁA” PO RAZ DRUGI W ALBANII!

Drodzy widzowie!
Druga edycja „Wisły” w Albanii zbliża się wielkimi krokami – już 21 kwietnia w kinie „Millennium” rozpocznie się trwający do 24 kwietnia cykl pokazów polskich filmów.
Co wybraliśmy dla albańskiej publiczności? Zaprezentujemy dramat Tomasza Habowskiego „Piosenki o miłości”, film „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, komedię „Teściowie” Jakuba Michalczuka, blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej. Swój film zaprezentuje Aleksandra Terpińska, którą dziś chcielibyśmy szerzej przedstawić.
Aleksandra Terpińska ukończyła Reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także Psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej filmy krótkometrażowe otrzymały pięćdziesiąt nagród na festiwalach w kraju i za granicą. W świecie kina pełnometrażowego zadebiutowała filmem „Inni Ludzie” nagrodzonym na Black Nights Film Festival w Tallinie, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za najlepszy debiut. Zdobyła także jedno z najważniejszych krajowych wyróżnień, czyli „Paszport Polityki” w kategorii filmu, a także inne nagrody na festiwalach krajowych.
Nasze pokazy rozpoczniemy 21 kwietnia o godzinie 19:00, projekcją „Piosenek o miłości” w kinie Tirana. W ciągu kolejnych trzech dni będziemy prezentować pozostałe wybrane przez nas tytuły, a więc z Albanią pożegnamy się 24 kwietnia seansem „Amatorów”.
2. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W ALBANII

Drodzy Widzowie! Piętnasta edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” dobiega końca – zakończymy ją w stolicy Albanii, Tiranie, gdzie w kinie „Tirana” zaprezentujemy cztery filmy pełnometrażowe oraz blok krótkich metraży autorstwa studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W repertuarze znalazło się miejsce dla czterech pełnometrażowych filmów fabularnych – wśród nich komedia Jakuba Michalczuka „Teściowie”, której akcja rozgrywa się podczas wesela odbywającego się… po odwołanym ślubie. Głównymi bohaterami są tytułowi teściowie, dwa skrajnie różne małżeństwa pochodzące z różnych klas społecznych, a wręcz z dwóch różnych światów. Będziemy więc mogli zaobserwować zderzenie przedstawicieli inteligencji z ludźmi prostymi, konfrontację zamożnych z uboższymi, „burżuazji” z „proletariatem”.
Nie zabraknie również historii miłosnej osadzonej we współczesnej Warszawie – „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego przedstawią nam losy młodego muzyka Roberta, buntującego się przeciwko ojcu i poszukującego własnej tożsamości. Punktem zwrotnym na jego ścieżce staje się spotkanie z początkującą wokalistką. Między rodzącym się uczuciem dwojga artystów a ambicją pojawia się konflikt, w związku z czym wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.
Kolejną ciekawą propozycją są „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, laureatki nagrody FIPRESCI na Tallinn Black Nights Film Festival 2021, opowieść o mieszkańcach Warszawy uwikłanych w trójkąt miłosny. Główni bohaterowie, Kamil i Iwona, na pierwszy rzut oka zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego – Kamil nie ma przed sobą perspektyw, łapie dorywcze prace i handluje narkotykami. Iwona jest tkwiącą w nieudanym małżeństwie czterdziestolatką szukającą ukojenia w antydepresantach. Jednak dzięki swojej relacji oboje spojrzą z innej perspektywy na swoje życiowe wybory. Widzowie z Albanii będą mieli również okazję zobaczyć film „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, w którym grupa teatralna „Biuro Rzeczy Osobistych” złożona z aktorów z niepełnosprawnością intelektualną pracuje nad nową sztuką - adaptacją "Greka Zorby". Okazuje się jednak, że przygotowany przez nich spektakl musi ustąpić miejsca dramatowi Szekspira. Rozpoczynają się próby, a obok amatorów na scenie pojawiają się zawodowi aktorzy.
W repertuarze znalazł się też blok filmów krótkometrażowych autorstwa studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – w jego ramach albańska publiczność zobaczy sześć tytułów: „Na wieki” Aleksandry Kamińskiej – magiczną opowieść stworzoną na podstawie obrazu niemieckiego malarza Michaela Sowy – „The Stormy Wather”, „The Hero” Mileny Dutkowskiej o historii Cypriana, osieroconego chłopca wychowywanego przez ukochaną babcię, „Dzień Matki” Patryka Kaflowskiego, w którym lisica przemierza las w poszukiwaniu jedzenia, stając się świadkiem wydarzeń z życia kobiety oczekującej dziecka, „Uległość” Michała Ciechomskiego, opowiadającą o wędkarzu Piotrze, którego sukces może okazać się czynnikiem sprowadzającym apokaliptyczną zagładę, „Na wstrzymanym oddechu” Katarzyny Sikorskiej o srebrnym medaliście igrzysk paraolimpijskich, pływaku Wojtku, zmuszonym do zastanowienia się nad swoją karierą sportową i „Joannę d’Arc” Aleksandra Szamałka za sprawą której przeniesiemy naszych widzów do Francji, w której zamieszkała główna bohaterka filmu – Aneta. Czy odnalazła tam swoje szczęście? Aby się o tym przekonać, zachęcamy do obejrzenia festiwalowych tytułów.
Festiwal „Wisła” to największy festiwal polskiej kinematografii, odbywający się w kilkudziesięciu miastach dwudziestu krajów. Naszym celem jest zapoznanie lokalnych odbiorców ze współczesnym polskim kinem, a także popularyzacja polskiego kina wśród przedstawicieli zagranicznego przemysłu filmowego. Pokazami w Albanii kończymy piętnastą edycję, w ramach której istotnie poszerzyliśmy obszar, do którego dotarliśmy z polskim kinem odwiedzając po raz pierwszy m.in. Bułgarię, Rumunię, Słowenię, Bośnię i Hercegowinę czy Macedonię Północną. Już wkrótce rozpoczniemy nową, szesnastą edycję „Wisły” i jesteśmy przekonani, że uda nam się dotrzeć do kolejnych zakątków świata i pozyskać w nich jeszcze szersze grono fanów polskiego kina. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.festiwalwisla.pl, a także naszych mediów społecznościowych: profilu na Facebooku (Polish Film Festival "Vistula"/ Festiwal "Wisła") oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie na bieżąco relacjonujemy wszystkie nasze wydarzenia.

Do zobaczenia w kinach!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Izabela Gierczak
iza@ear.com.pl

ORGANIZATOR
Fundacja Nowa Przestrzeń
Warszawa
+48 22 523 41 18

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl