PL | RU
3. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Azerbejdżanie
Już po raz trzeci Festiwal „Wisła” zaprasza widzów na seanse filmów w Baku. Od 22 do 28 listopada w Sali kinowej klubu jazzowego Landmark „Rotunda-1” będą prezentowane filmy polskie, które zdążyły już zdobyć serca nie tylko polskich, ale i zagranicznych widzów, otrzymały wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i przyciągnęły wielu widzów do polskich kin.

Postaraliśmy się przygotować dla Państwa urozmaicony gatunkowo repertuar: w programie Festiwalu znajdą Państwo komedie, dramaty, a także filmy historyczne. Te ostatnie postanowiliśmy zaprezentować w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na oficjalnym otwarciu Festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć film „Bitwa warszawska. 1920” mistrza kina polskiego Jerzego Hoffmana. To wielki fresk historyczny o jednej z osiemnastu najważniejszych, zdaniem lorda Edgara D’Abernona, bitew w dziejach świata. Była jedyną od XVII wieku zwycięską bitwą stoczoną samodzielnie przez Polaków (13–25 sierpnia 1920 roku), która zadecydowała o losach wojny. Bitwa ta zahamowała pochód Armii Czerwonej na Europę i pozwoliła Polsce zachować na dziewiętnaście lat świeżo odzyskaną niepodległość. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan, poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Zakochani nie wiedzą, czy się jeszcze spotkają i jak zakończą się losy wojny.

Fim „Miasto 44” reż. Jana Komasy jest świadectwem bohaterskiej walki mieszkańców stolicy Polski w czasie powstania warszawskiego. Jest to opowieść o miłości, młodości, odwadze i ofierze młodych Polaków, którzy zderzają się z surową rzeczywistością okresu okupacji niemieckiej.

Akcja filmu „80 milionów” Waldemara Krzystka rozgrywa się na Dolnym Śląsku, jesienią 1981 roku. Po serii prowokacji Służb Bezpieczeństwa, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze SB podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i cinkciarze.

Dramat wojenny „Sprawiedliwy” reż. Michała Szczerbica rozgrywa się w 1942. Naziści rozpoczynają końcową fazę eksterminacji Żydów. Mieszkańcy gett masowo wysyłani są do obozów zagłady. Młoda polska rodzina ratuje 6-letnią żydowską dziewczynkę, Hanię. Gdy zauważają to miejscowi szantażyści, żądają okupu za swoje milczenie. Jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje ukrycie dziewczynki, w wyniku czego Hania trafia pod opiekę Pajtka - wiejskiego dziwaka, niezwykle wrażliwego na piękno natury i los zwierząt.

„Najlepszy” Łukasza Palkowskiego – to fascynująca historia o morderczym wysiłku, spektakularnych upadkach i niezwykłej sile charakteru, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby nie pasmo życiowych doświadczeń, dzięki którym odmienił swoje życie.

Kolejny film – komedia romantyczna Macieja Żaka „Rozmowy nocą”. Matylda ma już ponad trzydzieści lat. Ta wyemancypowana nowoczesna dziewczyna uczęszcza na kursy do „szkoły rodzenia” i zarabia na życie lepieniem z gliny i sprzedażą aniołów. Marzy o dziecku, ale jej relacje z mężczyznami nie układają się. Utalentowany szef kuchni Bartek ma 34 lata. Jego poglądy na temat rodziny i rodzicielstwa są nieco staroświeckie. Matylda i Bartek to ludzie z różnych światów. Łączy ich nocna rozmowa telefoniczna, którą odbyli po opublikowaniu ogłoszenia matrymonialnego, które Matylda zamieszcza w gazecie.

Strzała Amora trafi także w bohaterów filmu Bartłomieja Ignaciuka „Podatek od miłości”. Surowa inspektor Klara ściga domniemanego oszusta podatkowego – cynicznego, acz pełnego uroku Mariana, który przez niefrasobliwość i dobre serce popadł w kłopoty podatkowe. Kiedy los „ściganego” wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie i wbrew wszelkim regułom Klara i Marian zakochują się.

Wejście na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu jest bezpłatne!

Z pełnym programem seansów można się zapoznać tutaj: http://www.festiwalwisla.pl/azerbejdzan/2018/program-ru

Serdecznie zapraszamy na 3. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”!