PL | RU
1. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Mińsku
W dniach od 5 do 9 grudnia w Białorusi odbędzie się 1. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w kinie „Centralnym”.

Program Festiwalu „Wisła” składa się z najnowszych filmów polskich, które zdążyły już zdobyć serca nie tylko polskich, ale i zagranicznych widzów, otrzymały wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i przyciągnęły do polskich kin wielu widzów. Przygotowaliśmy dla Państwa urozmaicony gatunkowo repertuar. W programie Festiwalu znajdą Państwo komedie, dramaty, a także filmy familijne.

Na oficjalnym otwarciu widzowie będą mogli obejrzeć film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. To fascynująca historia o morderczym wysiłku, spektakularnych upadkach i niezwykłej sile charakteru, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby nie pasmo życiowych doświadczeń, dzięki którym odmienił swoje życie.

Lekka komedia romantyczna „Planeta singli” Mitji Okorna to film o miłości w XXI wieku. Ania jest uroczą, romantyczną, ale niezbyt pewną siebie nauczycielką, poszukującą idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. Przypadkiem, w walentynkowy wieczór, spotyka showmana Tomka, który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Czy to spotkanie pociągnie za sobą radykalne zmiany w życiu bohaterów nasi widzowie będą się mogli przekonać, oglądając film na Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

„Listy do M.”, Mitji Okorna to wesoła zimowa opowieść o cudach. Dziennikarz radiowy Mikołaj jest młodym wdowcem samotnie wychowującym syna Kostka, który za wszelką cenę chciałby tacie znaleźć nową towarzyszkę życia. Doris marzy o wielkiej miłości. Psycholog Szczepan jest pracoholikiem coraz ciężej znoszącym zdrady żony i trudne relacje ze zbuntowaną córką. Małgorzata i Wojciech to bogate, lecz wewnętrznie zimne małżeństwo, które niewiele już łączy. Siostra Małgorzaty, Betty - choć samotna - z radością czeka na narodziny swojego synka, Kazika. Melchior jest łobuzem i podrywaczem czyhającym na kolejne okazje podbojów miłosnych. Tosia uroczą wychowanką domu dziecka pragnącą prawdziwej rodziny. Wladi szefem prężnej firmy poszukującym dziewczyny, którą mógłby przedstawić rodzicom na wigilii. W Święta ich życie się odmieni.

W filmie „Miłość na wybiegu” Krzysztofa Langa widzowie będą śledzić losy Julki, która mieszka w małej nadbałtyckiej miejscowości i szczerze nienawidzi codziennych obowiązków, która polegają głównie na smażeniu ryb dla wczasowiczów. Marzy o studiach artystycznych w wielkim mieście. Niestety, zawód miłosny sprawia, że oblewa egzamin, ale przyrzeka sobie, że nie wróci w rodzinne strony, tylko spróbuje poradzić sobie w Warszawie. Znajoma rodziców, pani Marta (Barbara Brylska), wynajmuje jej pokój, a przypadkowe spotkanie w salonie fryzjerskim pani Marty owocuje nieoczekiwaną ofertą pracy - Julka dostaje propozycję dołączenia do zespołu modelek prestiżowej warszawskiej agencji. W ten sposób młoda i niedoświadczona dziewczyna wkracza w wielki świat mody, który nie zawsze jest tak piękny i idealny jak na zdjęciach w kolorowych magazynach.

Dramat „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej to historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. Marta odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę. W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Mąż Kasi to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

Film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy opowiada o walce z nieprzezwyciężonymi okolicznościami. To poruszająca, pełna optymizmu i poczucia humoru historia Mateusza, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Mimo problemów w kontaktach z otaczającym go światem i przeszkody losu, chłopiec nie traci siły woli i radości życia.

Thriller psychologiczny „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Główny bohater, Janusz Jasiński, to młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet. Zależy mu na prawdzie, w czym pomóc mają nowe metody działania stosowane na Zachodzie, a nieznane dotąd w krajach socjalistycznych – stworzenie portretu psychologicznego poszukiwanego mordercy, analiza informacji przy pomocy pierwszych komputerów.

Zamyka Festiwal Polskich Filmów „Wisła” film familijny „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja. Film zabiera widzów w niezwykłą podróż. Można znaleźć w nim wszystko, co kochają dzieci - ciekawych bohaterów, tajemnicze potwory i nowych przyjaciół - magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co dzieje się, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do ,,świata snu”; tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać. Ten film to pierwsza, zrealizowana z takim rozmachem i efektami specjalnymi polska produkcja, która spodoba się całej rodzinie.

Program wszystkich seansów znajdą Państwa na stronie: http://www.festiwalwisla.pl/bialorus/2018/program-ru

Wejście na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu jest bezpłatne!