Aktualności

Pierwsza edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Bośni i Hercegowinie rozpocznie się już 20 października i potrwa przez kolejne 3 dni. Dzięki współpracy z Ambasadą RP w Sarajewie będziemy mogli pokazać w kinie Meeting Point aż siedem filmów.
Wierzymy, że pierwszy pokaz „Wisły” w Bośni i Hercegowinie będzie pięknym początkiem dla nowej tradycji, a wybrane przez nas tytuły wpiszą się w gusta naszych widzów – zadbaliśmy o gatunkową i tematyczną różnorodność repertuaru, dlatego każdy fan dobrego kina znajdzie w ramach naszych pokazów coś dla siebie. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom bośniackiej widowni wybraliśmy jedne z najbardziej wartościowych polskich produkcji i dołożyliśmy wszelkich starań, aby przygotować maksymalnie urozmaicony repertuar – znajdą się w nim zarówno najnowsze produkcje, jak i klasyka polskiego kina.
Wybraliśmy więc „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, którego pokazem chcemy uczcić setną rocznicę urodzin wybitnego reżysera. Melodramat z elementami kryminału stanowi kameralne studium psychologiczne i opowieść o samotności, ale przede wszystkim jest zbiorowym portretem Polaków końca lat pięćdziesiątych. Zaprezentujemy również film Iwony Siekierzyńskiej „Amatorzy” , opowiadający o niepełnosprawnych intelektualnie aktorach, pracujących nad adaptacją „Greka Zorby”. Okazuje się jednak, że przygotowana przez nich sztuka musi ustąpić miejsca dramatowi Szekspira. Na pierwszej „Wiśle” w Sarajewie nie zabraknie też docenionego przez krytyków oraz publiczność i nagrodzonego szeregiem wyróżnień dramatu romantycznego Tomasza Habowskiego „Piosenki o miłości”. Jest to osadzona we współczesnej Warszawie opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i buncie młodego muzyka, Roberta – w tej roli Tomasz Włosok. Pokażemy także nagrodzony dwoma Złotymi Lwami i czterema Orłami Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film) animowany horror Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” będący autobiograficzną impresją, przywołującą obrazy z dzieciństwa twórcy, wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Bohater filmu ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Gdy uzmysławia sobie, że wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia. Kolejnym z wybranych przez nas tytułów jest„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, w którym poznamy rozmówców reżysera, obserwowanych przez niego z tytułowego balkonu. Przez dwa lata zaczepiał przechodniów, zadawał pytania, rozmawiał – z kamerą w ręku poznawał ich zagadki i tajemnice, czego rezultatem jest stuminutowy film przedstawiający różnorodność ludzkich losów i wyjątkowość historii życia każdego człowieka.
Szczególną propozycją jest dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni” - w autobiograficznym obrazie poznajemy historię rodziny 14-letniego Tomka, którego ojciec, Alek, wraca po latach emigracji ze Stanów Zjednoczonych. Wbrew pozorom nie jest to szczęśliwe wydarzenie, ponieważ Alek wraca do rodzinnego Wrocławia nie tylko z pieniędzmi, ale też chorobą alkoholową, która stanie się czynnikiem niszczącym ich rodzinę.
Pierwszą edycję „Wisły” w Bośni i Hercegowinie rozpoczniemy jednak od komedii: będziemy mieli okazję zaprezentować „Teściów” Jakuba Michalczuka – konfrontację dwóch światów podczas nietypowego wesela – odbywającego się po odwołanym ślubie. Ten fakt nie przeszkodzi jednak zgromadzonym gościom w szampańskiej zabawie. W tytułowych teściów wcielili się Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz.
Mamy nadzieję, że wybrane przez nas tytuły spełnią oczekiwania publiczności, dostarczą wielu emocji i na długo pozostaną w pamięci widzów.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

Project Manager

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl