Aktualności

2. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W CHORWACJI

9 maja br. do Chorwacji ponownie zawita Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Miłośnicy polskiego kina będą mogli uczestniczyć w pokazach w Osijeku (Kino Urania, 9-14 maja) oraz w Splicie (Kino Zlatna Vrata, 13-21 maja).

W programie festiwalu znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, które zyskały uznanie nie tylko wśród rodzimej, ale także zagranicznej publiczności. Kinowy ekran przybliży widzom nie tylko wspaniałe dzieła, ale także samą Polskę – bogaty krajobraz kraju i panoramę jego mieszkańców. To właśnie w kinie, jak w kalejdoskopie, przeplatają się opowieści zabawne i gorzkie, elektryzujące i przerażające, mistyczne i historyczne, sarkastyczne i niepodszyte ironią, niekiedy pełne sukcesu, innym razem bolesnej porażki. Odkryjemy przed widzami znakomite debiuty oraz nowe obrazy twórców, którzy zdążyli już zgromadzić bogatą kolekcję nagród filmowych. Wspólnym mianownikiem dla wiślanego wachlarzu filmów będą prawdziwe emocje, wyraziści bohaterowie i refleksje, z którymi zostaniecie po seansach.

Festiwal otworzy film „Córka trenera” – dramat Łukasza Grzegorzka, traktujący o poświęceniu i niespełnionych ambicjach, a także dążeniu do niezależności. Historia córki i ojca, których życie, oparte na turniejach tenisowych, przechodzi rewolucję. Projekcjom filmu będą towarzyszyć spotkania z odtwórczynią głównej roli – Karoliną Bruchnicką.

W kinach będzie można zobaczyć znakomite polskie kino historyczne. „Kamerdyner” to film Filipa Bajona, opowiadający o skomplikowanych relacjach niemiecko-polsko-kaszubskich na przestrzeni 45 lat. Osią fabuły jest historia bękarta hrabiego Hermanna - złotowłosego Mateusza Krolla. Znajduje on sobie miejsce na dworze von Kraussów, ale pomimo inteligencji i wrażliwości nie zostaje posłany na studia i doznaje od rodziny serii upokorzeń.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića i Wiesława Saniewskiego przedstawia historię stworzonej podczas II wojny światowej elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. Lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Akcja błyskotliwej czarnej komedii Borysa Lankosza „Rewers” rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w latach 50. i współcześnie. Bohaterką jest Sabina, którą matka i babcia próbują wydać za mąż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Bronisława.

W tym roku pokażemy widzom bardzo ciekawe thrillery. „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka opowiada o losach ośmiorga dzieci, które po wyzwoleniu z obozu zagłady zamieszkują w prowizorycznym domu dziecka w środku lasu. Wkrótce ich pałac zostaje otoczony przez wygłodniałe wilczury.

Thriller Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień” to historia, opierająca się na konflikcie między dwiema siostrami – Mulą i Kają, która powraca do rodzinnego domu po 6 latach nieobecności. Owiana tajemnicą opowieść przyjmuje nieoczekiwany zwrot, który nie pozwala widzom przejść obok niego obojętnie.

Na Festiwalu nie zabraknie również słynnego filmu animowanego, który został nagrodzona wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Nominowany do Oscara „Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, w której każdą z 65 000 klatek namalowano ręcznie. Obraz ożywia na ekranie ponad 100 dzieł Vincenta van Gogha.

„Juliusz” to niezwykła komedia, tworzona z udziałem mistrzów polskiego stand-upu. Tytułowy bohater to chodzące nieszczęście – wszystko, czego się dotknie, obraca się w proch. Serię pechowych zdarzeń może zakończyć jedynie weterynarka Dorota.

Podczas festiwalu widzów czeka również moc wspaniałych wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy na wyjątkowy Pub Quiz o polskiej kulturze, filmie i języku w Osijeku, a także występy muzyczne w obu festiwalowych miastach.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl