WYDZIAŁ FILOZOFICZNY W OSIJEKU

Wydział Filozoficzny w Osijeku jest uczelnią wyższą przynależącą do Uniwersytetu Josipa Juraja Strossmayera w Osijeku. Został założony 10 lutego 2004 r. Naszą misją jest tworzenie nowej wiedzy i kształcenie ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. W naszej pracy łączymy tradycję i innowację, jakość i odpowiedzialność oraz rozwijamy stosunki partnerskie. Nasza wizja to poprzez doskonalenie pracy naukowej i eksperckiej, jak i wysokiej jakości nauczanie, stać się rozpoznawalnym krajowym i wiodącym ośrodkiem regionalnym, który systematycznie rozwija i podnosi reputację nauk społeczno-humanistycznych.

W 2012 roku na Wydziale Filozoficznym został utworzony lektorat języka polskiego. Pierwszą lektorką w Osijeku była Małgorzata Stanisz, a od 2017 roku jest nią Joanna Michta. Język polski znajduje się w ofercie przedmiotów do wyboru. Cieszy się wśród studentów dużą popularnością. Studenci historii mogą dodatkowo uczestniczyć w jednosemestralnych zajęciach z polskiej kultury i cywilizacji. Dla osób, które nie mają możliwości wzięcia udziału w zajęciach lub chcą dodatkową rozwijać swoje umiejętności językowe oraz zainteresowanie polską kulturą powstał Klub Języka i Kultury Polskiej. Dzięki finansowemu wsparciu Wydziału studenci mają możliwość wzięcia udziału w wykładach gości o polskiej literaturze, historii i teatrze. Przy współpracy z Ambasadą RP została zorganizowana wystawa zdjęć szopek krakowskich. Co roku nasi studenci biorą udział w bezpłatnych letnich szkołach języka polskiego. W zeszłym roku lektorat zaprosił do Osijeku festiwal Wisła. Prośba została wysłuchana, a festiwal rozszerzył się na całą Chorwację. Informacje o bieżących wydarzeniach, spotkaniach klubu, a także ciekawostki na temat polskiego języka i kultury można znaleźć na stronie „Polski w Osijeku”.

STUDENCI O FESTIWALU

Udział w zeszłorocznym Festiwalu Wisła był dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Filmy były doskonałe, a największe wrażenie wywarł na mnie film „Bogowie“. Ciekawe były także spotkania z polskimi artystami filmowymi, na przykład z reżyserką Kingą Dębską. Cieszę się, że moi koledzy i ja mieliśmy okazję porozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka polskiego, którzy odwiedzili festiwal, i którzy pochwalili naszą skromną znajomość języka. Mieliśmy okazję spróbować polskich przysmaków, a także dostaliśmy festiwalowe materiały promocyjne. Atmosfera podczas całego wydarzenia była swobodna i bardzo przyjemna, dlatego cieszę się, że festiwal odbywa się ponownie w tym roku i znowu będę miał okazję w nim uczestniczyć. Myślę, że tego rodzaju impreza, to fantastyczny sposób na zbliżenie Chorwacji i Polski oraz świetna okazja do promocji polskiego języka i kultury w Osijeku.
Vedran Domjanović

Ubiegłoroczny Festiwal Filmów Polskich, który odbył się w kinie Urania, to strzał w dziesiątkę. Bardzo podobało mi się to, że moi przyjaciele i ja mogliśmy wziąć w nim udział jako wolontariusze, a biorąc pod uwagę fakt, że dostaliśmy koszulki i torby, czego można chcieć więcej! A co dopiero polskie słodycze i kabanosy... tego trzeba spróbować! Także wszystkie filmy, które obejrzałam były świetne (na jednym rozpłakałam się tak, jak jeszcze nigdy w życiu). Nie wiedziałam, że Polacy mają tak doskonałą kinematografię! Oczekuję, że tegoroczny festiwal będzie jeszcze lepszy, w co nie wątpię, ponieważ dzięki dobrej atmosferze wszystko jest możliwe!
Petra Blažeković

Zeszłoroczny festiwal był bardzo interesujący, a filmy były naprawdę świetne. Owocne były też rozmowy z aktorami, dzięki którym mogliśmy uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat treści konkretnego filmu, a także o kulisach jego kręcenia. Poznaliśmy również wielu interesujących ludzi, którzy przyczynili się do tworzenia wspaniałej atmosfery. Naprawdę piękne doświadczenie, które na zawsze pozostaje w pamięci.
Talia Jurić

Bycie częścią Festiwalu Filmowego Wisła to wspaniałe doświadczenie. Miałam okazję uczestniczyć w nim zarówno jako gość, jak i jako wolontariuszka. Wolontariusze pomagali w organizacji, podczas której mogli komunikować się z rodzimymi użytkownikami języka polskiego. Mieliśmy także okazję oglądać pokazy filmów oraz słuchać rozmów z reżyserami po projekcji. Dostaliśmy również materiały promocyjne i spróbowaliśmy polskiego jedzenia. Biorąc to wszystko pod uwagę, na pewno chciałabym ponownie wziąć udział w festiwalu!
Jelena Karakaš

Festiwal Filmów Polskich to wspaniałe wydarzenie i świetna okazja do zbliżenia kultury polskiej i chorwackiej. Nie miałam żadnego wyobrażenia, jak będzie wyglądał festiwal, ale byłam zaskoczona frekwencją. Każdego dnia dopisywali widzowie, a my jako wolontariusze i uczestnicy kursu języka polskiego na Wydziale Filozoficznym w Osijeku poznaliśmy wiele osób i mieliśmy okazję ćwiczyć komunikację w języku polskim. Wyświetlane filmy były świetne, a na twarzach wszystkich widzów można było zobaczyć zadowolenie. Program był bardzo zróżnicowany i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miałam zaszczyt uczestniczenia w festiwalu jako wolontariuszka i cieszę się na tegoroczną edycję!
Ines Basara

Wspaniałe doświadczenie, interesujący ludzie, dobre filmy!
Matija Peruško

Zeszłoroczny Festiwal Filmów Polskich „Wisła” był bardzo ciekawym doświadczeniem. Obejrzałam kilka filmów i wszystkie były świetne. Byłam nimi bardzo zaskoczona, ponieważ różniły się od amerykańskich filmów, do których przywykłam. Polskie filmy nie mają przewidywalnego zakończenia, oglądając je, nigdy nie można odgadnąć, co będzie dalej i to sprawia, że są bardzo interesujące. Oczekuję, że nowa edycja będzie dla mnie jeszcze lepszym doświadczeniem, ponieważ w tym roku będę wolontariuszką i będę bardziej zaangażowana w sam festiwal. Bardzo cieszę się na tegoroczną Wisłę, zarówno ze względu na doświadczenie wolontariackie, jak i wspaniałe filmy.
Jana Matuško

Bardzo podobał mi się Festiwal Filmów Polskich, byłam zaskoczona jakością polskiej kinematografii. Szczególnie podobał mi się film „Bogowie”, ale pozostałe filmy też były świetne. Wspaniale było również zobaczyć aktorów z niektórych filmów, którzy odpowiadali na pytania po projekcji. W tym roku oczekuję jeszcze więcej dobrych filmów i jeszcze większego odzewu ludzi.
Kristina Smažil

W zeszłym roku byłyśmy na otwarciu Festiwalu Polskich Filmów "Wisła". Oglądanie polskich filmów, słuchanie aktorów i reżyserów obecnych na festiwalu było wspaniałym doświadczeniem. Kiedy oglądałyśmy filmy zdałyśmy sobie sprawę, że nauczyłyśmy się wielu polskich słów. Najsłodsza część była po projekcji, kiedy jedliśmy polskie słodycze. Nie możemy się doczekać tegorocznej edycji!
Valentina Galinec i Sanda Vinaj

Festiwal Filmów Polskich Wisła w Osijeku spełnił wszystkie moje oczekiwania, a nawet je przerósł. To pierwszy festiwal filmowy, na którym byłam i wywarł na mnie dosyć silne wrażenie. Organizatorzy festiwalu zgromadzili w jednym miejscu wielu ludzi z polskiego świata filmu, a także polityki. Podobała mi się organizacja wydarzenia, ponieważ nie opierała się tylko na filmach, ale była bogata w treści kulturalne i artystyczne. Najbardziej podobał mi się pierwszy film festiwalu, biograficzny obraz pt. „Najlepszy” reżysera Łukasza Palkowskiego. Film bardzo realistycznie przedstawił życiową drogę Jerzego Górskiego, od narkomana do zwycięzcy triathlonu. Po filmie częstowaliśmy się przekąskami i napojami w holu kina i miło spędzaliśmy czas na rozmowach. Miałam okazję krótko porozmawiać ze słynnym polskim aktorem, który zagrał też w filmie „Najlepszy”, Szymonem Piotrem Warszawskim i ze znaną polską reżyserką Kingą Dębską. Zachwyciła mnie ich przystępność i otwartość, wiele wyniosłam z tych kilku minut rozmowy. Podsumowując, ten festiwal bardzo miło mnie zaskoczył i cieszę się, że postanowiłam przyjść na otwarcie. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejną edycję festiwalu.
Nera Martinović

Zanim w zeszłym roku odwiedziłam festiwal Wisła, obejrzałam kilka polskich filmów, które bardzo mi się spodobały. Ucieszyłam się zatem, kiedy dowiedziałam się, że nadarzy się okazja, by obejrzeć ich więcej. Film, na który się wybrałam, to dramat „Najlepszy” i chociaż nie oczekiwałam od niego zbyt wiele - nie jestem fanką dramatów - ten film tak pozytywnie mnie zaskoczył, że jeszcze przez wiele dni byłam pod jego wrażeniem i wciąż polecam go znajomym. To, co polskie filmy mają do zaoferowania, to rzeczywistość, naturalność, pasja i witalność, a to wszystko z nieukrywanymi naturalistycznymi elementami ludzkiej codzienności i bez sztucznego hollywoodzkiego upiększania. Festiwal Wisła łączy polonistów, wielbicieli kina, tych którzy są spragnieni dobrych filmów i czasem trudnych życiowych historii.
Marija Kristić

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl