DUO LA

9-05-2019

KIRIL NAUMOV

Krili Naumov, mag. muz. prof. skrzypiec (ur. 1981, Skopje, Macedonia).
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w mieście rodzinnym w rodzinie dyplomowanych muzyków.
Podczas nauki w Szkole Muzycznej „F. Kuhač” w Osijeku zdobywa nagrody i wyróżnienia na regionalnych, krajowych i międzynarodowych konkursach w klasie prof. K.Peljhana, V.Peljhan, E.Hühn i I.A.Tomić.
Jako stypendysta Miasta Osijek w 2006 roku ukończył z bardzo dobrymi wynikami Akademię Muzyczną w Zagrzebiu, w klasie nadzw. prof. sztuki M. Ćepulić. Dokształcał się na mistrzowskich kursach wybitnych skrzypków i pedagogów, takich jak: A. Kouchner, L. Sorokow, Y. Korchinsky (Rosja), B. Dimčevski (Francja), M. Goto (Japonia / USA), D. Mihailović (Serbia), C. Mackintosh (Anglia) i innych.
Współpracował z zespołami teatralnymi (opery, operetki, balety i dramaty Chorwackiego Teatru Narodowego w Osijeku, w Rijece i w Zagrzebiu), z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi i tamburowymi orkiestrami oraz z zespołami w Chorwacji i za granicą (Austria, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Węgry, Rumunia, Macedonia, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i in.) pod przewodnictwem słynnych dyrygentów.
Brał udział w renomowanych festiwalach chorwackich i międzynarodowych jako solista i jako członek orkiestry: Letnie Igrzyska Dubrownika, Letnie Noce Rijeki, Kulturalne Lato Opatii, Lato Krku, Lato Ochrydzkie, Lato Skopja, Kulturalne Lato Osijeku, Festiwal Belef i inne.
Jest założycielem i współzałożycielem kilku zespołów kameralnych (duet fortepianowy i smyczkowy, trio, kwartety, kwintety).
Od 2012 r. współpracuje z Akademią Sztuki w Osijeku jako wyższy pracownik artystyczny, prowadząc przedmiot muzyka kameralna.
Jako profesor skrzypiec współpracuje ze szkołami muzycznymi.
Od 2007 roku jest stałym członkiem orkiestry operowej przy Chorwackim Teatrze Narodowym w Osijeku oraz członkiem Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Orkiestrowych i Kameralnych.

kiril

ANTE BLAŽEVIĆ

Ante Blažević, mag. muz. fortepian, prof. fortepianu (ur. 1983, Virovitica, Chorwacja).
Podstawowe wykształcenie muzyczne zdobył w ciągu zaledwie trzech lat w Szkole Muzycznej w Slatinie. Średnią Szkołę Muzyczną „F. Kuhač” w Osijeku kończy również w trzy lata, w klasie prof. B.Janson. W 2006 r. z bardzo dobrym wynikiem kończy Akademię Muzyczną w Zagrzebiu, na regionalnym wydziale w Osijeku, w klasie prof. Damira Sekošana.
Kształcił się na seminariach wybitnych światowych pedagogów i pianistów (L.Sinceva, O.Mitania, L. Baranya, E.Indjica i R.Dalibaltyana). Brał udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „EPTA” w 2011 roku.
Podczas swojej edukacji muzycznej występował w Republice Chorwacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Macedonii i w Polsce.
Zaczął pracować jako pedagog w Slatinie w 2004 roku. Współpracował ze Szkołą Muzyczną „Franjo Kuhač” w Osijeku (w latach 2011 - 2014) jako korepetytor na oddziale smyczkowym.
W tej chwili pracuje jako wyższy pracownik artystyczny / korepetytor solistów przy Akademii Sztuki i Kultury w Osijeku.
Znaczące występy:
- Memorial „Darko Lukic”, 2003 i 2005 rok,
- Chorwacki Instytut Muzyczny, 2004 i 2006 rok,
- Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „ Dni Milka Kelemena” w Slatinie 2005 i 2015 rok.
Występy solowe:
- Požega 2007 i 2008; Osijek i Našice 2008, 2009, 2014 i 2015,
- Cykl koncertowy miasta Osijek „Osjecka Muzyczna Środa”, 2013 i 2015.
Występ z orkiestrą:
- Chorwacki Teatr Narodowy w Osijeku - koncert na fortepian i orkiestrę nr 1 w Es-dur Franza Liszta, 2017.
Występy w duecie:
Od kilku lat współpracuje z profesorem bajana Nikolą Jankovem, wykonując własne transkrypcje popularnych klasycznych kompozycji.
Znaczące występy jako pracownik artystyczny - korepetytor (w kompletnych projektach operowych na festiwalach muzycznych w Osijeku, Grožnjanie, w Peczu, w Belgradzie i na Hvarze (2013–2018).
Intensywnie gra jazz, pisze własne transkrypcje i parafrazy na solowe koncerty pianina.

antewisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl