Aktualności

Drodzy Widzowie!

Festiwal Filmów Polskich „Wisła”, który po raz pierwszy odbył się w 2008 roku, do zeszłego roku objął swoim zasięgiem kilkadziesiąt miast oraz kilkanaście krajów Europy i Azji. Mamy przyjemność ogłosić, że „Wisła” po raz szesnasty popłynie w świat, by promować naszą kinematografię i kulturę w dwudziestu krajach! Zaczniemy już 10 maja od chorwackiej Rijeki, a już w kolejnych dniach odwiedzimy także Pulę, Split i Varaždin.
Każdego roku staramy się, aby program był jak najbardziej różnorodny tematycznie i gatunkowo. W repertuarze znajdują się najnowsze polskie produkcje, nagradzane zarówno na polskich, jak i międzynarodowych festiwalach. Na tegorocznej „Wiśle” będziemy mieli możliwość zaprezentować poruszający dramat sensacyjny Jana Holoubka „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, oparty na prawdziwych wydarzeniach, które dotknęły całą Polskę. Twórcy filmu starają się znaleźć odpowiedzi na pytania, które do dziś nurtują wszystkich. Jak to mogło się stać? Dlaczego niewinny człowiek został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za zgwałcenie i zabójstwo nastolatki i dlaczego musiał czekać 18 lat w celi na sprawiedliwość?
Będziemy mieli przyjemność zaprezentować również dramat Anny Jadowskiej „Kobieta na dachu”, nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za główną rolę kobiecą, a także na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku w tej samej kategorii. Odtwórczyni tej roli, Dorota Pomykała, wciela się w Mirę – zbliżającą się do emerytury położną, matkę dorosłego syna i żonę męża, który o niej zapomniał. Pewnego dnia kobieta wstaje wcześnie rano i… z nożem kuchennym napada na bank. W repertuarze znalazło się także miejsce dla łączącej cechy horroru i komedii „Apokawixy” Xawerego Żuławskiego. To pierwszy polski film o zombie, który jest trochę horrorem, ale przede wszystkim wizjonerskim obrazem moralnym, z odniesieniami do ekologii i dużą dawką humoru. „Niebezpieczni dżentelmeni” Macieja Kawalskiego przeniosą nas do Zakopanego z 1914 roku, gdzie czterej artyści – Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski budzą się po szalonej imprezie zamieszani w rewolucyjną intrygę.
Z kolei film „Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta przeniesie nas do wydarzeń sprzed osiemdziesięciu trzech lat, kiedy to polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. Zagrożenie ze strony marynarki wojennej i lotnictwa wroga - hitlerowskich Niemiec - jest największym, ale nie jedynym, które czyha na załogę dowodzoną przez kpt. Jana Grudzińskiego.
Chorwacką publiczność czeka prawdziwa podróż w czasie, bo reżyser kolejnego filmu, Jakub Skoczeń, osadził akcję swojej produkcji w grudniu 1981 roku. Bohaterką „Chrzcin” jest Marianna, która marzy o pojednaniu skłóconej rodziny w dniu chrztu najmłodszego wnuczka. Także kolejny z prezentowanych przez nas filmów, „Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego stanowi opowieść rozgrywającą się w czasach Polski Ludowej – jej główny bohater to Adam mieszkający z matką. Kobietę niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Z kolei ojciec głównego bohatera bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej, po czym słuch po nim zaginął.
Ostatnim z wybranych przez nas dla chorwackiej widowni filmów jest „Czarna owca” Aleksandra Pietrzaka. Produkcja opowiada historię pewnej rodziny – małżonków z dwudziestopięcioletnim stażem, Magdy i Arka, a także dziadka, którym się opiekują, ich syna Tomka i jego dziewczyny – Asi. Każdy z nich poszukuje własnej drogi do szczęścia, co poskutkuje lawiną wydarzeń wywracających ich dotychczasowe życie całej rodziny do góry nogami.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl

PR MANAGER

Izabela Gierczak
iza@ear.com.pl

ORGANIZATOR
Fundacja Nowa Przestrzeń
Warszawa
+48 22 523 41 18

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl