Polskie dni w Ostrawie

28.10.–11.11.2019 r.

PROGRAM

Wernisaż wystawy: Unia Lubelska
29.10. 14:00 Korytarz Katedry Slawistyki, FF OU, Reální 5
Wernisaż wystawy przypominającej 450. rocznicę podpisania porozumienia, które połączyło Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie. Unia Lubelska bywa traktowana przez dzisiejszych historyków jako początek powstania Europy Środkowo-Wschodniej jako odrębnego bytu kulturowego.
Wstęp wolny

Stare podania czeskie
30.10. 17:00 Klub Atlantik
Przedstawienie teatralne oparte na tekstach z książki Stare podania czeskie autorstwa Aloisa Jiráska. Spektakl jest w języku czeskim, a przedstawią go uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego we Wrocławiu.
Wstęp wolny

Kobiety niepodległości polskiej nad Olzą
06.11. 17:00 Klub Atlantik
Wykład Wiesławy Magiery z prezentacją poświęconą kobietom w polityce regionalnej w okresie międzywojennym.
Wstęp wolny

Martin Jiroušek: Polski horror, wyprawa śladami gatunku albo tradycje i korzenie fantastyki filmowej i literackiej
06.11. 16:00 Zasedací místnost FF OU, Reální 5
Polski horror i jego miejsce w kontekście światowym. Główni reprezentanci – Marek Piestrak („polski Spielberg”), Roman Polański, Andrzej Żuławski, osobowości przekraczające granice. Początki horroru telewizyjnego, niemy film, polski horror wyprzedza trendy światowe i wyznacza kierunek rozwoju. Najbardziej znane postacie i ich twórcy, efekty specjalne, horror jako filozofia życia i konieczność egzystencjalna. Problematykę przybliży mgr Martin Jiroušek.
Wstęp wolny

Rafał Majzner: Twórczość pieśniowa Stanisława Moniuszki
07.11. 17:00 Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie
Koncert pieśni polskiego autora Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej z okazji 200. rocznicy jego urodzin.
Wstęp wolny

Weronika Gogola o Polsce lat 90.
07.11. 19:00 Dům umění v Ostravě
Rozmowa o Polsce lat 90. i jej przemianach z polską pisarką Weroniką Gogolą, której powieść Po trochu ukaże się w tym roku w czeskim przekładzie.
Wstęp wolny

Michał Przywara: Gustaw Herling-Grudziński i jego „inny świat”
08.11. 16:00 Zasedací místnost FF OU, Reální 5
Wykład przybliży słuchaczom wybraną twórczość polskiego pisarza światowej sławy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a w szczególności prozę wspomnieniową „Inny Świat”. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin prozaika.
Wstęp wolny

Wrocław 1989 – Festiwal niezależnej kultury czechosłowackiej
08.11. 19:00 Cooltour
Wieczór przypominający Festiwal Czechosłowackiej Kultury Niezależnej we Wrocławiu w 1989 roku. Podczas wydarzenia przywitamy uczestników festiwalu (organizatora, występujących, publiczność), którzy przybliżą nam atmosferę samego festiwalu, ale również dramatyczną podróż z komunistycznej Czechosłowacji do Wrocławia. Podczas debaty przedstawimy spojrzenie na rozwój i przemiany kultury po 1989 roku i ich wpływ na społeczeństwo. Wieczór pełen wspomnień, przyjemnych rozmów, kadrów filmowych z festiwalu i piosenek poprowadzi Petruška Šustrová.

Polskie ślady w historii Ostrawy
09.11. 14:30 Początek – KMO u Sýkorova mostu
Komentowany spacer przybliży miejsca i historie związane z życiem mniejszości polskiej w regionie Ostrawy w okresie burzliwego rozwoju ostrawskiego przemysłu, ale także w czasach najwcześniejszej historii miasta.
Wstęp wolny

MARATON FILMOWY
09.11. Minikino, Kostelní 3
Podczas maratonu filmowego odbędą się trzy projekcje polskich filmów. Na maraton można zakupić ulgowe bilety wstępu*:
1 projekcja: 100 CZK
2 projekcje: 160 CZK
3 projekcje: 200 CZK
Po pierwszym przedstawieniu uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z usług baru mlecznego Naproti obok Minikina, który będzie miał przedłużone godziny otwarcia. Do dyspozycji będzie stałe i aktualne menu baru, w tym także polskie specjały.

80 milionów / 80 milionů
09.11. 17.00
Minikino
dramat / thriller, 102 min.
Reżyseria: Waldemar Krzystek
80 milionów złotych to suma, którą młodzi aktywiści Solidarności podjęli z banku bezpośrednio przed nosem agentów służb bezpieczeństwa przed zablokowaniem konta. Zaczyna się wyścig opozycji i tajnych służb, które starają się wyśledzić pieniądze.
Wstęp 100 CZK lub w ramach maratonu*
Jack Strong / Jack Strong
09.11. 19.40
Minikino
film akcji / biograficzny / kryminalny, 122 min.
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Film nakręcony na podstawie prawdziwej historii mężczyzny, pułkownika Polskiej Armii Ludowej, który należał do najistotniejszych agentów CIA wśród dowódców Układu Warszawskiego. Trzymający w napięciu film szpiegowski nie pomija katastrofalnych osobistych skutków jego decyzji i podwójnego życia.
Wstęp 100 CZK lub w ramach maratonu*
Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy / Excentrici
09.11. 22.00
Minikino
Dramat / komedia, 112 min.
Reżyseria: Janusz Majewski
Pod koniec lat pięćdziesiątych z Polski do Anglii wraca Fabian – emigrant wojenny, puzonista jazzowy i wybitny tancerz. Razem z grupą miejscowych dziwaków i amatorskich muzyków zakłada swingowy big band i odnosi sukces. Z charyzmatyczną wokalistką Modestą tworzy parę kochanków, która objeżdża miasta kabrioletem. Pewnego dnia jednak kobieta znika, trwają lata pięćdziesiąte....
Wstęp 100 CZK lub w ramach maratonu*

WYSTAWY
Po-lin. Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów
Centrum Pant
Wystawa przygotowana we współpracy Instytutu Polskiego w Pradze z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin mapuje losy wspólnoty żydowskiej na terenach Rzeczpospolitej wielu narodów od XVI do XVIII wieku. Dzięki sprzyjającym warunkom społeczno-politycznym państwo polsko-litewskie stało się w tym okresie światowym centrum oświaty i kultury żydowskiej.

Alianci / Polacy i Czesi na polach bitew II wojny światowej
Wystawa mapuje ludzkie losy podczas wspólnej walki Polski i Czechosłowacji przeciwko dwóm reżimom totalitarnym podczas największego konfliktu zbrojnego w historii. Przedstawia nie tylko najbardziej znane historie lotników RAF czy żołnierzy walczących w Bitwie o Tobruk, ale także czechosłowackich wolontariuszy w Polsce we wrześniu 1939 roku czy Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych, która w maju 1945 roku wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w miejscowości Holýšov na zachodzie Czech.
W zapomnienie nie odeszły także smutne losy wielu bohaterów wojennych po II wojnie światowej.

Moja ojczyzna
Bar mleczny Naproti, Kostelní 3
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych już od 17 lat organizuje ogólnopaństwowy konkurs plastyczny „Sztuka osób niepełnosprawnych” dla uczestników kursów terapii zajęciowej, oddziałów stacjonarnych oraz dla niepełnosprawnych mieszkańców ośrodków opieki społecznej. W 2017 roku tematem konkursu była „Moja ojczyzna” i właśnie tę wystawę zaprezentujemy w ramach tegorocznych Dni Polskich w Ostrawie. Za pośrednictwem dzieł poświęconych Polsce artyści pokazują swoje emocje, miłość do ojczyzny, pozostawiają swoje ślady na górskich ścieżkach i na plażach nad morzem. Na miejscu możesz także spróbować polskich specjałów – więcej w programie towarzyszącym.
Unia Lubelska
Korytarz katedry slawistyki, FF OU, Reální 5
Wernisaż wystawy przypominającej 450. rocznicę podpisania porozumienia, które połączyło Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie. Unia Lubelska bywa traktowana przez dzisiejszych historyków jako początek powstania Europy Środkowo-Wschodniej jako odrębnego bytu kulturowego.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY
Polskie specjały
Bar mleczny Naproti będzie przez cały czas trwania Dni Polskich w Ostrawie serwować polskie specjały. W ramach maratonu filmowego w Minikinie ponadto w przedłużonych godzinach otwarcia. Aktualne menu możesz obserwować na stronie baru w sieci Facebook.

Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym Czeskiego Radia Ostrawa.



wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl