Aktualności

Drodzy widzowie, 2023 rok rozpoczynamy od kontynuacji czwartej gruzińskiej edycji Festiwalu „Wisła” – w maju odwiedziliśmy Kutaisi, natomiast teraz fanów polskiego kina czekają pokazy online za pośrednictwem platformy www.mojeekino.pl, które rozpoczną się już szesnastego stycznia. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom gruzińskiej publiczności przygotowaliśmy urozmaicony repertuar, w którym zarówno miłośnicy dramatu jak i komedii znajdą coś dla siebie.
Gruzińscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć nagrodzony Srebrnymi Lwami film Macieja Pieprzycy pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza” oparty o prawdziwą historię jazzowego wirtuoza fortepianu – Mietka Kosza. Wbrew wielu przeciwnościom stającym na drodze bohater odnosi sukces, w wyniku postępującej choroby od dziecka niedowidzi, aż w końcu całkowicie traci wzrok, jednak postanawia skoncentrować się na świecie dźwięków, staje się sławnym pianistą i wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Jednak okrzykniętemu geniuszem chłopakowi z polskiej prowincji oszałamiająca kariera nie daje szczęścia. Zmaga się z samotnością i w każdej z poznanych kobiet usiłuje odnaleźć swoją wielką miłość.
W 2022 roku minęła 100. rocznica urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego nurtu czy stylu. Z tej okazji zaprezentujemy jeden z najlepszych filmów jego autorstwa pt. „Pociąg” – melodramat z elementami kryminału i doskonałą obsadą: na kinowym ekranie widzowie zobaczą Lucynę Winnicką, Leona Niemczyka i Zbigniewa Cybulskiego. Obraz stanowi kameralne studium psychologiczne stanów uczuciowych ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego.
W repertuarze znajdzie się komedia Jakuba Michalczuka „Teściowie”, której akcja rozgrywa się podczas wesela odbywającego się… po odwołanym ślubie. Głównymi bohaterami są tytułowi teściowie, dwa skrajnie różne małżeństwa pochodzące z różnych klas społecznych, a wręcz z dwóch różnych światów. Zaobserwujemy więc zderzenie przedstawicieli inteligencji z ludźmi prostymi, konfrontację zamożnych z uboższymi, „burżuazji” z „proletariatem”. W rolę tytułowych teściów wcielili się świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz. Gruzińska widownia będzie miała okazję zobaczyć nagrodzony na Festiwalu w Gdyni film Jana Pawła Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” – przeniesie on nas do roku 1983, kiedy w Polsce nadal obowiązuje wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej zostaje zatrzymany przez patrol milicyjny i ciężko pobity, wskutek czego umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem tragicznego zajścia jest kolega Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się na walkę o sprawiedliwość i postanawia złożyć zeznania obciążające funkcjonariuszy milicji.
Oprócz filmów pełnometrażowych publiczność znajdzie w przygotowanym przez nas programie również blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”. Wśród etiud m.in. „Opus Magnum” Filipa Bojarskiego, „Zieleń” Karoliny Kajetanowicz, „Trzy skoki do szczęścia” Artura Hanaja i „Wenus z Willendorfu” Zuzanny Grajcewicz.


Cieszymy się, że możemy przekazać tak dobre nowiny: już w maju odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Gruzji! W tym roku święto polskiej kinematografii będziemy świętować w Kutaisi. Pokazy filmowe rozpoczniemy 26 maja w kinie „Sakartvelo”.

Przygotowaliśmy program, który, mamy nadzieję, spodoba się naszej gruzińskiej publiczności. Niezmiennie stawiamy na różnorodność repertuaru, dlatego zarówno miłośnicy dramatu, jak i komedii, znajdą filmy dla siebie.

Na tegorocznej „Wiśle” w Gruzji będziemy mieli możliwość zaprezentować dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni”. Ojciec 14-letniego Tomka (w roli głównej Maciej Stuhr) wraca po latach emigracji z USA do Wrocławia, gdzie jego choroba alkoholowa powoli zaczyna niszczyć ich rodzinę. Niemniej wartą uwagi propozycją jest nagrodzony na Festiwalu w Gdyni filmu „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego. Komunistyczny reżim próbuje obarczyć winą pracowników pogotowia za śmierć Grzegorza Przemyka, który umarł na skutek pobicia przez funkcjonariuszy milicji. W repertuarze mamy także film Macieja Pieprzycy pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który zdobył Srebrne Lwy i nagrodę za główną rolę Dawida Ogrodnika na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i triumfował podczas Orłów 2020 w kategorii najlepszy dźwięk i najlepsza muzyka. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia jazzowego wirtuoza fortepianu – Mietka Kosza. Pianista wygrał prestiżowy Montreux Jazz Festival, jednak okrzykniętemu geniuszem chłopakowi z polskiej prowincji oszałamiająca kariera nie daje szczęścia.

Oprócz dramatów będziemy mieli przyjemność zaprezentować tragikomedię Darii Woszek „Maryjki”, która zdobyła Nagrodę Publiczności na Festiwalu OFF CAMERA w Krakowie w 2020 roku. W repertuarze nie zabraknie także komedii. Konfrontację dwóch światów podczas wesela zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W rolę teściów wcielili się świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz.

W programie zobaczycie najnowszą animację Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku otrzymała Nagrodę Główną. Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. To opowieść o losach bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego nurtu czy stylu. Z tej okazji chcemy Państwu pokazać jeden z najlepszych filmów jego autorstwa pt. „Pociąg”. To współczesny melodramat z elementami kryminału, nie pozbawiony odniesień do „polskiej szkoły filmowej”, ale nakręcony bez patosu i zbędnej dramatyzacji.

Oprócz filmów pełnometrażowych w programie znajdą Państwo również blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”. Wśród etiud m.in. „Opus Magnum” Filipa Bojarskiego i „Wenus z Willendorfu” Zuzanny Grajcewicz.

Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej www.festiwalwisla.pl, a także do śledzenia naszego profilu na FB (Polish Film Festival "Vistula"/ Festiwal "Wisła") oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie relacjonujemy na bieżąco wszystkie nasze wydarzenia. Do zobaczenia w kinach!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

Specjalista ds. Projektu

Yana Nechai
Yana@nowaprzestrzen.com

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18