Aktualności

Cieszymy się, że możemy przekazać tak dobre nowiny: już w maju odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Gruzji! W tym roku święto polskiej kinematografii będziemy świętować w Kutaisi. Pokazy filmowe rozpoczniemy 26 maja w kinie „Sakartvelo”.

Przygotowaliśmy program, który, mamy nadzieję, spodoba się naszej gruzińskiej publiczności. Niezmiennie stawiamy na różnorodność repertuaru, dlatego zarówno miłośnicy dramatu, jak i komedii, znajdą filmy dla siebie.

Na tegorocznej „Wiśle” w Gruzji będziemy mieli możliwość zaprezentować dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni”. Ojciec 14-letniego Tomka (w roli głównej Maciej Stuhr) wraca po latach emigracji z USA do Wrocławia, gdzie jego choroba alkoholowa powoli zaczyna niszczyć ich rodzinę. Niemniej wartą uwagi propozycją jest nagrodzony na Festiwalu w Gdyni filmu „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego. Komunistyczny reżim próbuje obarczyć winą pracowników pogotowia za śmierć Grzegorza Przemyka, który umarł na skutek pobicia przez funkcjonariuszy milicji. W repertuarze mamy także film Macieja Pieprzycy pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który zdobył Srebrne Lwy i nagrodę za główną rolę Dawida Ogrodnika na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i triumfował podczas Orłów 2020 w kategorii najlepszy dźwięk i najlepsza muzyka. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia jazzowego wirtuoza fortepianu – Mietka Kosza. Pianista wygrał prestiżowy Montreux Jazz Festival, jednak okrzykniętemu geniuszem chłopakowi z polskiej prowincji oszałamiająca kariera nie daje szczęścia.

Oprócz dramatów będziemy mieli przyjemność zaprezentować tragikomedię Darii Woszek „Maryjki”, która zdobyła Nagrodę Publiczności na Festiwalu OFF CAMERA w Krakowie w 2020 roku. W repertuarze nie zabraknie także komedii. Konfrontację dwóch światów podczas wesela zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W rolę teściów wcielili się świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz.

W programie zobaczycie najnowszą animację Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku otrzymała Nagrodę Główną. Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. To opowieść o losach bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego nurtu czy stylu. Z tej okazji chcemy Państwu pokazać jeden z najlepszych filmów jego autorstwa pt. „Pociąg”. To współczesny melodramat z elementami kryminału, nie pozbawiony odniesień do „polskiej szkoły filmowej”, ale nakręcony bez patosu i zbędnej dramatyzacji.

Oprócz filmów pełnometrażowych w programie znajdą Państwo również blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”. Wśród etiud m.in. „Opus Magnum” Filipa Bojarskiego i „Wenus z Willendorfu” Zuzanny Grajcewicz.

Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej www.festiwalwisla.pl, a także do śledzenia naszego profilu na FB (Polish Film Festival "Vistula"/ Festiwal "Wisła") oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie relacjonujemy na bieżąco wszystkie nasze wydarzenia. Do zobaczenia w kinach!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PROJECT MANAGER

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18