PL | RU
1. Festiwal „Wisła” w Kirgizji
W dniach 19-21 listopada w Kirgizji odbędzie się w Republikańskim Domu Kina im. Czyngiza Ajtmatowa 1. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”

Na oficjalnym otwarciu widzowie będą mogli obejrzeć film „Miasto 44” reż. Jana Komasy. Film jest świadectwem bohaterskiej walki mieszkańców stolicy Polski w czasie powstania warszawskiego. Jest to opowieść o miłości, młodości, odwadze i ofierze młodych Polaków, którzy zderzają się z surową rzeczywistością okresu okupacji niemieckiej. Program Festiwalu „Wisła” składa się z najnowszych filmów polskich, które zdążyły już zdobyć serca nie tylko polskich, ale i zagranicznych widzów, otrzymały wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i przyciągnęły wielu widzów do polskich kin.

Postaraliśmy się przygotować dla Państwa urozmaicony gatunkowo repertuar: w programie Festiwalu znajdą Państwo komedie, dramaty, a także filmy historyczne. Te ostatnie postanowiliśmy zaprezentować w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fabuła filmu „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego oparta została na realnej historii z życia Ryszarda Kuklińskiego – oficera ludowego Wojska Polskiego, zastępcę szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W1972 roku Kukliński rozpoczął tajną współpracę z CIA pod pseudonimem „Jack Strong”. ”. Od tego momentu życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do dekonspiracji i tragedii.

Dramat biograficzny „Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o profesorze Zbigniewie Relidze, znakomitym polskim kardiochirurgu, który w latach 80. wykonał pierwszą w Polsce operację przeszczepu serca. Film „Bogowie” jest portretem nietuzinowej jednostki, która w niesprzyjających warunkach odważyła się zmienić istniejące zasady.

„Najlepszy” Łukasza Palkowskiego – to fascynująca historia o morderczym wysiłku, spektakularnych upadkach i niezwykłej sile charakteru, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby nie pasmo życiowych doświadczeń, dzięki którym odmienił swoje życie.

„Chce się żyć” Macieja Pieprzycy także opowiada o walce z nieprzezwyciężonymi okolicznościami. To poruszająca, pełna optymizmu i poczucia humoru historia Mateusza, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Mimo problemów w kontaktach z otaczającym go światem i przeszkody losu, chłopiec nie traci siły woli i radości życia.

Lekka komedia romantyczna „Planeta singli” Mitji Okorna to film o miłości w XXI wieku. Ania jest uroczą, romantyczną, ale niezbyt pewną siebie nauczycielką, poszukującą idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. Przypadkiem, w walentynkowy wieczór, spotyka showmana Tomka, który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Czy to spotkanie pociągnie za sobą radykalne zmiany w życiu bohaterów nasi widzowie będą się mogli przekonać, oglądając film na Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

Z programem seansów można się zapoznać tutaj: http://www.festiwalwisla.pl/kirgistan/2018/program-ru

Wejście na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu jest bezpłatne!