Aktualności

3. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W KOREI POŁUDNIOWEJ

Rok powoli dobiega końca, a my w „Wiśle” zakończymy go nie byle jak, bo dotrzemy z polskim kinem daleko na wschód – 12 grudnia z polską kinematografią będzie się mogła zapoznać widownia Korei Południowej! Filmy wyświetlane będą do 15 grudnia na platformie www.mojeekino.pl. Aby uzyskać do nich dostęp, należy być zarejestrowanym użytkownikiem przebywającym na terenie Korei Południowej.

W koreańskim repertuarze „Wisły” znalazło się miejsce dla pięciu filmów – wśród nich komedia Jakuba Michalczuka „Teściowie”, której akcja rozgrywa się podczas wesela odbywającego się… po odwołanym ślubie. Głównymi bohaterami są tytułowi teściowie, dwa skrajnie różne małżeństwa pochodzące z różnych klas społecznych, a wręcz z dwóch różnych światów. Zaobserwujemy więc zderzenie przedstawicieli inteligencji z ludźmi prostymi, konfrontację zamożnych z uboższymi, „burżuazji” z „proletariatem”.

Nie zabraknie również historii miłosnej osadzonej we współczesnej Warszawie – „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego przedstawią nam losy młodego muzyka Roberta, buntującego się przeciwko ojcu i poszukującego własnej tożsamości. Punktem zwrotnym na jego ścieżce staje się spotkanie z początkującą wokalistką. Między rodzącym się uczuciem dwojga artystów a ambicją pojawia się konflikt, w związku z czym wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.

Kolejną ciekawą propozycją są „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, laureatki nagrody FIPRESCI na Tallinn Black Nights Film Festival 2021, opowieść o mieszkańcach Warszawy uwikłanych w trójkąt miłosny. Główni bohaterowie, Kamil i Iwona, na pierwszy rzut oka zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego – Kamil nie ma przed sobą perspektyw, łapie dorywcze prace i handluje narkotykami. Iwona jest tkwiącą w nieudanym małżeństwie czterdziestolatką szukającą ukojenia w antydepresantach. Jednak dzięki swojej relacji oboje spojrzą z innej perspektywy na swoje życiowe wybory. Koreańscy widzowie będą mieli również okazję zobaczyć film „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej w którym grupa teatralna „Biuro Rzeczy Osobistych” złożona z aktorów z niepełnosprawnością intelektualną pracuje nad nową sztuką - adaptacją "Greka Zorby". Okazuje się jednak, że przygotowany przez nich spektakl musi ustąpić miejsca dramatowi Szekspira. Rozpoczynają się próby, a obok amatorów na scenie pojawiają się zawodowi aktorzy.

W repertuarze „Wisły” zadebiutuje również film Agi Woszczyńskiej „Cicha ziemia”. Przedstawi on historię młodego małżeństwa, które wynajmuje dom na słonecznej, włoskiej wyspie, jednak napotykają na pewien problem – basen okazuje się być zepsuty. Anna i Adam zatrudniają więc robotnika nieświadomi tego, że ciągła obecność nieznajomego naruszy ich poczucie bezpieczeństwa, a ostatecznie doprowadzi do najciemniejszego punktu w relacjach pozornie zgodnego małżeństwa. W rolach głównych: Dobromir Dymecki i Agnieszka Żulewska.

Po Korei zaprezentujemy polskie kino w Wietnamie i na tym zakończymy rok Wisły – mamy jednak wiele pomysłów na kolejną edycję naszego Festiwalu, w związku z czym zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.festiwalwisla.pl, a także naszych mediów społecznościowych: profilu na Facebooku (Polish Film Festival "Vistula"/ Festiwal "Wisła") oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie na bieżąco relacjonujemy wszystkie nasze wydarzenia.

wisła

DYREKTOR FESTIWALU

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PROJECT MANAGER

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

KOORDYNATOR PROGRAMOWY

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18