Aktualności

1. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Macedonii Północnej

Rok 2022 skierował bieg „Wisły” na wiele nowych torów - odwiedziliśmy po raz pierwszy Bułgarię, Rumunię, Słowenię, a już na początku października polska kinematografia znajdzie swoje miejsce również na ekranach macedońskich kin. Odbędzie się to w ramach dwóch festiwali filmowych mających miejsce w stolicy kraju, Skopje: Giffoni oraz KineNova.
Wierzymy, że pierwszy pokaz „Wisły” w Macedonii będzie pięknym początkiem dla nowej tradycji, a wybrane przez nas tytuły wpiszą się w gusta naszych widzów – zadbaliśmy o gatunkową i tematyczną różnorodność repertuaru, dlatego każdy fan dobrego kina znajdzie w ramach naszych pokazów coś dla siebie. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom macedońskiej widowni wybraliśmy jedne z najbardziej wartościowych polskich produkcji i dołożyliśmy wszelkich starań, aby przygotować maksymalnie urozmaicony repertuar. Na obu festiwalach zaprezentujemy łącznie sześć filmów – chcąc przedstawić macedońskiej widowni jak najszerszy przekrój współczesnej polskiej kinematografii, ale też jej klasykę. Na festiwal Kinenova wybraliśmy więc „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, którego pokazem chcemy uczcić setną rocznicę urodzin wybitnego reżysera. Melodramat z elementami kryminału stanowi kameralne studium psychologiczne i opowieść o samotności, ale przede wszystkim jest zbiorowym portretem Polaków końca lat pięćdziesiątych. Pokażemy także nagrodzony dwoma Złotymi Lwami i czterema Orłami Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film) animowany horror Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” będący autobiograficzną impresją, przywołującą obrazy z dzieciństwa twórcy, wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Bohater filmu ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Gdy uzmysławia sobie, że wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia. Naszą kolejną propozycją jest dramat Piotra Domalewskiego, „Jak najdalej stąd” opowiadający o zbuntowanej nastolatce, Oli, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że siedemnastolatka wyrusza sama w daleką podróż aby sprowadzić ciało zmarłego do Polski. W „Białym potoku”, komedii obyczajowej Michała Grzybowskiego przenosimy się na osiedle o tytułowej nazwie, gdzie na próbę zostanie wystawiona przyjaźń dwóch par, Kasi i Bartka oraz Michała i Ewy. Przyjaźń i miłość stają pod znakiem zapytania, a wzajemne podejrzenia oraz pozornie niewinne kłamstwa coraz mocniej nakręcają spiralę nieporozumień.
Szczególną propozycją jest dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni”, który pokażemy na obu festiwalach - w autobiograficznym obrazie poznajemy historię rodziny 14-letniego Tomka, którego ojciec, Alek, wraca po latach emigracji ze Stanów Zjednoczonych. Wbrew pozorom nie jest to szczęśliwe wydarzenie, ponieważ Alek wraca do rodzinnego Wrocławia nie tylko z pieniędzmi, ale też chorobą alkoholową, która stanie się czynnikiem niszczącym ich rodzinę.
W ramach festiwalu Giffoni zaprezentowany zostanie również „Detektyw Bruno” Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja. Film przedstawia historię ośmioletniego Oskara, który w poszukiwaniu ukrytego przez rodziców prezentu postanawia zatrudnić najlepszego znanego sobie detektywa, bohatera ulubionego serialu, który w rzeczywistości jest wypalonym i nielubiącym dzieci aktorem, przeżywającym kryzys wizerunkowy. Początkowo pomoc chłopcu ma być dla niego jedynie szansą na podreperowanie wizerunku, jednak ostatecznie zrzędliwy gwiazdor przeżywa z rezolutnym chłopcem wielką przygodę. Z przyjemnością informujemy, że na macedońskich festiwalach polskie kino reprezentować będą reżyserzy – Konrad Aksinowicz, Piotr Domalewski, Michał Grzybowski oraz aktorka Agnieszka Dulęba-Kasza.
Mamy nadzieję, że wybrane przez nas tytuły spełnią oczekiwania macedońskiej publiczności, dostarczą wielu emocji i na długo pozostaną w pamięci widzów.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

Project manager

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18