Aktualności

2. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Macedonii Północnej

Drodzy Widzowie, mamy przyjemność ogłosić, że w Macedonii Północnej startuje druga edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”, która odbędzie się w ramach ósmego macedońskiego Festiwalu „Kinenova” od 13 do 18 października w Skopje. Po niezwykle udanej pierwszej edycji w ubiegłym roku, mamy nadzieję, że tegoroczny festiwal będzie równie ekscytujący.

Pierwszym filmem, który zaprezentujemy macedońskiej publiczności, będą "Niebezpieczni Dżentelmeni" w reżyserii Macieja Kawalskiego. To komedia kryminalna, która przeniesie macedońskich widzów do Zakopanego z 1914 roku. Tam główni bohaterowie muszą uwolnić się od podejrzeń i zrozumieć tajemniczą śmierć znalezionego po szalonej nocy nieboszczyka. Gangsterzy, artyści i politycy wprowadzą bywalców Festiwalu „Kinenova” w świat pełen intryg.

Nasz wybór padł również na film "Orzeł. Ostatni patrol" Jacka Bławuta. Jest to dramat wojenny, którego bohaterowie to załoga polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. To niezwykła podróż w czasie do roku 1940, gdy okręt ten wyrusza w niebezpieczną misję na Morzu Północnym.

Druga edycja Festiwalu „Wisła” w Macedonii całościowo będzie prawdziwym wehikułem czasu – kolejnym filmem, który pragniemy przedstawić mieszkańcom Skopje jest "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego. To dramat, który zabierze widzów w czasy Polski Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, a niepokoją ich funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama, pilot II Wojny Światowej, zaginął, a syn marzy, że ten pewnego dnia wróci.

Ostatnim filmem, który chcemy polecić macedońskiej widowni jest "25 lat niewinności" w reżyserii Jana Holoubka. To poruszająca historia oparta na faktach, która opowiada o niesprawiedliwie skazanym mężczyźnie, Tomaszu Komendzie. Przez lata musiał walczyć o sprawiedliwość i prawdę, starając się odzyskać swoje życie.

Celem Festiwalu "Wisła" jest przybliżenie polskiej kultury poza granicami kraju i promowanie polskiego kina. Dlatego też jesteśmy dumni, że możemy prezentować te wyjątkowe filmy na międzynarodowej scenie, przy czym nie zwalniamy tempa – wciąż trwają nasze pokazy w Azerbejdżanie, wkrótce spotkacie nas ponownie także w Słowenii, nasze kolejne kierunki to Turcja, Rumunia i Mołdawia. Jeśli jesteście ciekawi naszego festiwalu i chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do śledzenia strony internetowej festiwalu www.festiwalwisla.pl, a także naszych mediów społecznościowych: profilu na Facebooku (Polish Film Festival "Vistula"/ Festiwal "Wisła") oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie na bieżąco relacjonujemy wszystkie nasze wydarzenia. Życzymy niezapomnianych seansów i wielu wspaniałych wrażeń na Festiwalu „Wisła”. Do zobaczenia w kinach!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl

PR MANAGER

Izabela Gierczak
iza@ear.com.pl

ORGANIZATOR
Fundacja Nowa Przestrzeń
Warszawa
+48 22 523 41 18

Inne państwa

www.festiwalwisla.pl