Aktualności

3. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W SERBII

26 października br. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” po raz trzeci odwiedzi Serbię. Miłośnicy polskiego kina będą mogli uczestniczyć w pokazach w Niszu (Oficirski dom, Orlovića Pavla 28a).
Program Festiwalu „Wisła” składa się z najnowszych filmów polskich, które zdążyły już zdobyć serca nie tylko polskich, ale i zagranicznych widzów. Festiwal otworzy film „Twój Vincent” – pierwsza pełnometrażowa animacja malarska i zarazem opowieść o życiu i śmierci jednego z najsłynniejszych malarzy świata. Następnie zaprezentujemy dwa tytuły dla miłośników krótkich metraży: “Jerry” oraz “Najbrzydszy samochód świata”.
W filmie „Córka trenera” Łukasz Grzegorzek łączy elementy kina drogi z opowieścią inicjacyjną o wchodzeniu w dorosłość i szukaniu własnej tożsamości. Historia ojca-trenera i córki-zawodniczki ukazuje drogę mierzoną w setkach kilometrów od jednego prowincjonalnego turnieju do drugiego. Nie będzie to jednak droga na sportowy szczyt, ale droga do dojrzałości i niezależności.
Widzowie obejrzą również komedię Aleksandra Pietrzaka "Juliusz". Nad scenariuszem pracowało dwóch znanych stand-uperów: Abelard Giza i Kacper Ruciński. Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec — nieustająco imprezujący artysta-malarz. Juliusz to człowiek pechowy, niespełniony i smutny. Podczas jednej z dorywczych prac poznaje Dorotę — piękną lekarkę weterynarii, która okaże się dla Juliusza szansą na drastyczną zmianę swojego życia i naprawienie trudnej relacji z ojcem.
Na zakończenie pokażemy film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", czyli polsko-brytyjski dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića, opowiadający o losach bohaterów służących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii, Janie Zumbachu i Witoldzie Urbanowiczu. Dywizjon 303 był elitarną jednostką myśliwską, złożoną głównie z Polaków, najlepszą i najskuteczniejszą w czasie II wojny światowej, która odegrała jedną z najistotniejszych ról w Bitwie o Anglię. Film obfituje w spektakularne sceny batalistyczne oraz widowiskowe walki powietrzne.

Wstęp na wszystkie projekcje w ramach festiwalu jest bezpłatny!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl