Aktualności

5. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W SERBII!

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” powraca do Serbii! Po raz piąty zobaczymy się w Niszu, w Bibliotece Uniwersyteckiej „Nikola Tesla” na ulicy Kej Mike Paligorića 2. Święto polskiego filmu odbędzie się w dniach 7-10 września. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
Na widzów czeka różnorodny program, na którego składają się najnowsze polskie produkcje, uznane przez polską i zagraniczną publiczność. Pokażemy wspaniałe i nagradzane debiuty oraz nowe dzieła reżyserów, których twórczość prezentowaliśmy w poprzednich latach.
Emigracja zarobkowa, brak finansowej stabilizacji, uczuciowe zobojętnienie to główne tematy drugiej pełnometrażowej produkcji Piotra Domalewskiego pt. „Jak najdalej stąd”. Chociaż jest to film drogi, w którym główna bohaterka z niedużego miasta rusza na własną rękę do Irlandii, to najważniejszym wątkiem jest podróż emocjonalna, jaką odbywa Ola. Nowa produkcja reżysera „Cichej nocy” została nagrodzona Paszportem Polityki dla reżysera, wyróżnieniami na festiwalu w Gdyni za debiut aktorski, scenariusz i muzykę, którą skomponowała Hania Rani. Podczas Festiwalu zobaczycie najnowszą animację Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która zdobyła Nagrodę Główną na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku. Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. To opowieść o losach bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.
Dla miłośników filmów dokumentalnych przygotowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Jola, bohaterka „Lekcji miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateji, przez dziesięciolecia postępowała zgodnie z oczekiwaniami innych. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkłada kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka i Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Café Smile, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Jednak czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu?
W swoim repertuarze mamy również coś dla spragnionych dobrego humoru i wątków romantycznych. „Planeta Singli 3” w reżyserii Sama Akiny i Michała Chacińskiego to kontynuacja losów Ani i Tomka. Para planuje wesele na wsi u rodziny mężczyzny. Niespodziewany przyjazd ojca pana młodego jeszcze bardziej wszystko komplikuje.
Oprócz filmów pełnometrażowych w programie znajdą Państwo również blok filmów krótkometrażowych studentów Studia Munka. Wśród etiud m.in. „Koniec sezonu” Stanisława Cuske i „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego.

Wszystkie informacje znajdą Państwo na FB Polish Film Festival „Vistula” i na Instagramie vistula_festival. Zapraszamy!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

Project Manager

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl