Aktualności

Festiwal „Wisła” wraca do Słowenii! Po naszej sierpniowej wizycie w Novej Goricy, w której mieliśmy okazję zaprezentować blok krótkometrażowych filmów studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle” wracamy – tym razem do Lublany i Izoli, z pełnym metrażem. Jako pierwszą odwiedzimy Lublanę, w której w ramach współpracy z Ambasadą RP oraz Słoweńską Kinoteką zaprezentujemy pięć polskich filmów.

Nie zapominamy o setnej rocznicy narodzin wybitnego polskiego reżysera, Jerzego Kawalerowicza. Z tej okazji „Wisłę” otworzymy jednym z jego najważniejszych filmów, „Pociągiem” – melodramatem z elementami kryminału i doskonałą obsadą – na kinowym ekranie widzowie zobaczą Lucynę Winnicką, Leona Niemczyka i Zbigniewa Cybulskiego. Obraz stanowi kameralne studium psychologiczne stanów uczuciowych ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego.

W dramacie „Eastern” będącym debiutem Piotra Adamskiego słoweńska publiczność będzie miała okazję zobaczyć wizję świata, w którym życie ludzi jest regulowane przez drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. W dystopijnej rzeczywistości za bramą zamkniętego osiedla toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi kontrolują zasady rządzące kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru.

Na słoweńskiej „Wiśle” zaprezentowany zostanie również film „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej, historia Żeni – nielegalnego ukraińskiego imigranta i jednocześnie wybitnie uzdolnionego masażysty, który w dość krótkim czasie po przekroczeniu granicy dorabia się bogatej i zblazowanej klienteli. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet – wkrótce niezwykłe zdolności mężczyzny odmienią życie jego klientów.

W repertuarze Festiwalu nie zabraknie również dokumentu – „1970” Tomasza Wolskiego przeniesie nas w czasie do grudnia tytułowego roku i pozwoli zobaczyć krwawo stłumione robotnicze protesty na Wybrzeżu – tym razem z perspektywy władz. Reżyser stworzył całościowy obraz wydarzeń łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów, ożywających na ekranie dzięki animacjom.

Ostatnim obrazem prezentowanym podczas słoweńskiej edycji Festiwalu są „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, laureatki nagrody FIPRESCI na Tallinn Black Nights Film Festival 2021, opowieść o mieszkańcach Warszawy uwikłanych w trójkąt miłosny i jednocześnie desperacko poszukujących uczucia w rzeczywistości rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych.

Po Lublanie, która zamknie październik „Wisły”, czeka nas równie pracowity listopad – odwiedzimy trzy miasta w Kazachstanie, Gruzję, a już osiemnastego listopada wrócimy do Słowenii, tym razem odwiedzając Izolę.

Do zobaczenia w kinach!


14 sierpnia, wieczornym pokazem filmów krótkometrażowych studentów łódzkiej filmówki pt. “Łodzią po Wiśle” rozpocznie się słoweńska edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”. Pokaz, którego początek przewidziano na 21.00 w  atrium centrum młodzieży Dijaski dom Nova Gorica zainauguruje 11. międzynarodowy obóz filmowy z udziałem młodzieży ze Słowenii, Włoch i Polski. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny! (Filmy będą prezentowane ze słoweńskimi napisami). 

Dzięki współpracy z szanowanymi słoweńskimi instytucjami - Kinoteką, Ustanova Silvana Furlana, Kinoatelje oraz Konsulatem Honorowym RP w Nova Gorica i Ambasadą RP w Lublanie miłośnicy kina zyskają możliwość zapoznania się z najnowszymi i najciekawszymi dziełami branży kinematograficznej. 

Inauguracyjny pokaz filmów krótkometrażowych łódzkich studentów zainspiruje również młodzież uczestniczącą w obozie nie tylko do zgłębiania arkan sztuki filmowej, ale także do tworzenia własnych dzieł. Mamy nadzieję, że obóz zapoczątkuje kariery nowych interesujących słoweńskich filmowców, jak choćby znanych wszystkim Polakom Mitji Okorna (Listy do M, Planeta Singli) czy Jana Becla (Wszyscy moi przyjaciele nie żyją). 

Kolejne pokazy festiwalowe zaplanowano na październik i listopad w Lublanie oraz Novej Goricy. 

Na program słoweńskiej edycji Festiwalu “Wisła” złożą się pokazy prac polskich filmowców, które zdążyły już zdobyć sympatie widzów nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Niektóre z filmów zdobyły już nagrody na prestiżowych festiwalach i osiągnęły sukces rynkowy. 

Zapraszamy do kina!! 

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

Project Manager

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl