• Konkursowe Filmy Festiwalu Wisła
  • Organizatorzy Organizatorzy
5. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Tadżykistanie
W grudniu Fundacja Wspieram we wsparciu Ambasady RP w Taszkencie zorganizuje 5. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Tadżykistanie. W dniach 6 - 8 grudnia polska kinematografia zostanie zaprezentowana w kinie Studia Filmowego „Tadżykfilm” w Duszanbe.

Widzowie w Tadżykistanie obejrzą film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, który stał się absolutnym polskim hitem kinowym. Historia życia znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi oraz pierwszego w Polsce przeszczepu serca zasłużyła na ekranizację precyzyjną jak chirurgiczny skalpel, wieloaspektową i dynamiczną. Chirurg, buntownik, wizjoner i geniusz, który dla ratowania życia ludzkiego był gotów pokonać wszelkie przeciwności, a nawet rzucić wyzwanie Bogu – takiego Zbigniewa Religę zapamiętali bliscy i współpracownicy, takim zobaczą go również widzowie.

Festiwal zaproponuje publiczności również błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”. Obraz przedstawia 28 lat z życia w Warszawie polskiego malarza surrealisty Zdzisława Beksińskiego. Jest to historia o silnych więzach rodzinnych i grupie outsiderów, żyjących we własnym, specyficznym świecie. Ich losy to dramat, niepozbawiony jednak czarnego humoru. To także opowieść o konfrontacji marzeń i twórczej wrażliwości z rzeczywistością.

Ujmujący dramat Bartosza Prokopowicza „Chemia” opowie o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci. Pomysłodawczynią filmu była zmarła w roku 2012 Magda Prokopowicz, prezes fundacji Rak`n`Roll. Choć obraz inspirowany jest wydarzeniami z jej życia, to, jak podkreślają twórcy, nie jest to film biograficzny, a uniwersalna historia o miłości.

Mieszkańcom Duszanbe zaprezentujemy także thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”. Oparty na autentycznych wydarzeniach film ukazuje jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. Opowieść o Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Ludowego Wojska Polskiego, który, znajdując się w samym środku systemu, podejmuje trudną walkę przeciwko Sowietom.

Pragnąc upamiętnić postać wielkiego mistrza polskiego kina, przedstawimy twórczość Andrzeja Wajdy. Widzowie zobaczą obrazy „Kanał”, „Popiół i diament” oraz „Smuga cienia”.

Do programu włączone zostaną komedie, które okazały się kasowymi przebojami polskich kin – „Planetę Singli” Mitji Okorna oraz „Listy do M. 2” w reżyserii Macieja Dejczera.

Widzowie będą mieli również okazję obejrzeć rewelacyjny film dokumentalny Wojciecha Staronia „Bracia”, opowiadający niezwykłą historię braci Kułakowskich. Naukowiec i malarz, pragmatyk i marzyciel. Dwa charaktery, dwie pasje. Alfons i Mieczysław Kułakowscy, jak czuli barbarzyńcy z Hrabala, są zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością.

Główną ideą Festiwalu „Wisła” będzie stworzenie i umacnianie dialogu międzykulturowego poprzez sztukę kina oraz sprzyjanie rozwojowi międzynarodowej współpracy twórców i działaczy filmowych. Naszym celem jest zapoznanie lokalnych odbiorców ze współczesnym polskim kinem, a także jego popularyzacja wśród przedstawicieli uzbeckiego oraz tadżyckiego przemysłu filmowego.