• Konkursowe Filmy Festiwalu Wisła
  • Organizatorzy Organizatorzy
I Festiwal Filmów Polskich w Tadżikistanie
6. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” po raz pierwszy dopłynął do dalekiego Tadżykistanu. W dniach 23 - 27 października 2013 r. polska kinematografia po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w Tadżykistanie.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się 23 października w Kinie Jomi w Duszanbe. Na ceremonii gości powita osobiście Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska. Zostanie także odczytane wystąpienie Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz, oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, którzy objęli Festiwal Patronatem Honorowym.

Mieszkańcy Duszanbe będą mieli okazję obejrzeć krótki przegląd polskiego kina. Wśród nich film „Boisko bezdomnych”, pokazujący siłę przyjaźni oraz determinacji w pragnieniu zmiany swojego życia na lepsze oraz wybitny dramat Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni”. Widzowie będą mieli też okazję zobaczyć kilka doskonałych polskich komedii, takich jak: „To nie tak jak myślisz, kotku” ze znakomitą kreacją aktorską Katarzyny Figury, kultowy film „Chłopaki nie płaczą” oraz film muzyczny z doborową obsadą „Kochaj i tańcz”.

Do programu włączone zostaną również „Listy do M.” w reżyserii Mitji Okorna oraz polsko-rosyjską koprodukcję „Tylko nie teraz” Walerija Pendrakowskiego.

W celu nawiązania konstruktywnego dialogu z filmowcami z Tadżykistanu przewidziane jest spotkanie twórców filmowych z Polski z przedstawicielami Tadżyckiej Szkoły Filmowej oraz pokaz tadżyckiego filmu „Lustro bez odbicia”. W ramach nawiązania filmowej współpracy pomiędzy Polską a Tadżykistanem planowane jest także zorganizowanie przeglądu filmów tadżyckich w Polsce w 2014 roku.

Festiwal „Wisła” w Tadżykistanie został zorganizowany przy wsparciu finansowym MKiDN oraz PISF.