PL | RU
6. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Tadżykistanie
W dniach 21 – 24 czerwca w Tadżykistanie odbędzie się 6. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w kinie Studia Filmowego „Tadżykfilm” w Duszanbe.

Widzowie zobaczą film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Ciepły i wzruszający, ważny i zabawny – obraz ten zdobył serca widzów na całym świecie. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wzruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

W programie znalazły się także „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej. Historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci.

„Maria Skłodowska-Curie” Marie Noëlle - wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn.

Ważnym wydarzeniem będą pokazy poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. Widzowie zapoznają się z filmami „Przedwiośnie” Filipa Bajona, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego i „Miasto 44” Jana Komasy.

„Przedwiośnie” to ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem, jednej z najważniejszych pozycji literatury polskiej. Opowieść o buncie, miłości i dojrzewaniu młodego człowieka, którego namiętnością były kobiety i historia.

„Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego stanowi rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń z 1970 roku w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji. Jedna z najmroczniejszych kart z historii PRL-u.

„Miasto 44” Jana Komasy jest zapisem heroicznej walki warszawiaków z okupantem podczas Powstania Warszawskiego. Nakręcona z ogromnym rozmachem scenograficznym, kostiumowym i wizualnym opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji, zmierzyć się z bezlitosną rzeczywistością. To film o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu.

Festiwal „Wisła” w Tadżykistanie przedstawi również widzom kultowe komedie polskie: „Misia” Stanisława Barei oraz „Vabank” Juliusza Machulskiego.

„Miś” to uwielbiany przez wiele pokoleń Polaków film, którego teksty i dialogi przeniknęły do codziennego języka. Obraz obśmiewa absurdy PRL-u, pokazuje jak wyglądało ówczesne życie. Jest kpiną z nierozgarniętych milicjantów, kołobrzeskich festiwali, urzędniczych rytuałów.

Obraz Machulskiego opowiada z kolei historię Kwinto, który po wyjściu z więzienia postanawia zemścić się na swoim wspólniku Kramerze. Kwinto buduje zespół, który następnie dokonuje napadu na bank Kramera, zostawiając poszlaki, iż odpowiedzialnym za kradzież jest sam Kramer.

W komedii romantycznej Krzysztofa Langa „Miłość na wybiegu” młoda i niedoświadczona dziewczyna wkracza w wielki świat mody, który nie zawsze jest tak piękny i idealny jak na zdjęciach w kolorowych magazynach.

Pogram pokazów dostępny na: http://www.festiwalwisla.pl/tadzykistan/2018/program
Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal „Wisła” pokazuje, że tak!
Rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Tadżykistanie. W dniach 21 – 24 czerwca w kinie Studia Filmowego „Tadżykfilm” w Duszanbe widzowie zobaczą dziewięć polskich produkcji.

Fundacja Wspieram organizuje Festiwal „Wisła” w Tadżykistanie od 2013 roku, w Uzbekistanie od 2014 r. Stworzenie cyklicznego projektu kulturalnego na danych terenach wymagało dużego zaangażowania nie tylko od organizatorów, ale także polskich placówek dyplomatycznych i organizacji polonijnych. Selekcja filmów w Tadżykistanie i Uzbekistanie jest dość restrykcyjna, związana z tamtejszą kulturą i religią. Wiele wartościowych filmów polskich nie może być zaprezentowanych na „Wiśle” chociażby z uwagi na pojawienie się w nich nagości. Mimo niektórych trudności staramy się z roku na rok rozszerzać festiwalowy repertuar, a także organizować warsztaty i spotkania ludzi filmu, mające na celu rozwinięcie współpracy w dziedzinie kultury. Publiczność w Tadżykistanie i Uzbekistanie każdego roku udowadnia nam, że nasza działalność ma sens! Widzowie są ciekawi poskiej kinematografii, reagują bardzo emocjonalnie i angażują się w dyskusje i wydarzenia okołofestiwalowe. Wierzymy, że w nieodległej przyszłości Festiwal „Wisła” osiągnie tu sukces i rozmach podobny do rosyjskiej edycji projektu, gdzie prezentowanych jest niemal 100 filmów w ponad 20 miastach.

W tym roku mieszkańcy Duszanbe zobaczą znakomite polskie tytuły, które zdobyły serca widzów na całym świecie - „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej. W programie znajdzie się także „Maria Skłodowska-Curie” Marie Noëlle - wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Ważnym wydarzeniem będą pokazy, poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. Widzowie zapoznają się z filmami „Przedwiośnie” Filipa Bajona, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego i „Miasto 44” Jana Komasy. Festiwal „Wisła” w Tadżykistanie przedstawi również widzom kultowe komedie polskie - „Misia” Stanisława Barei i „Vabank” Juliusza Machulskiego – a także współczesną komedię romantyczną Krzysztofa Langa „Miłość na wybiegu”.

Pogram pokazów dostępny na: http://www.festiwalwisla.pl/tadzykistan/2018/program