Aktualności

1. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W TURCJI

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” we wrześniu po raz pierwszy zagości w Turcji. Od 19 do 24 września w kinie „Büyülü Fener Kizilay” w Ankarze zaprezentujemy najlepsze polskie filmy fabularne oraz etiudy studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Widzowie w Ankarze obejrzą najnowszy obraz Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”, do którego inspiracją była osobista historia reżysera. Film opowiada o słodko-gorzkich relacjach rodzinnych. Kondratiuk stworzył bardzo osobisty obraz, w którym pokazał kawałek własnego życia i złożone relacje z bratem, Andrzejem Kondratiukiem, także reżyserem. Opowiadając o chorobie i śmierci swojego brata, Kondratiuk stworzył film o różnych obliczach miłości. Dzięki znakomitym kreacjom aktorskim Roberta Więckiewicza i Olgierda Łukaszewicza film zdobył serca publiczności na wielu festiwalach.

Kolejną festiwalową propozycją będzie „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. Reżyser sięgnął po historię z dziejów swojej rodziny, akcja filmu rozgrywa się w 1946 roku. Matka i ojciec przez pół Polski wiozą trumnę z synem zabitym przez UB, którego chcą pochować w spokojnym miejscu. Podróż rodziców przez pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

„Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona to zrealizowany z epickim rozmachem dramat historyczny. Film opowiada dzieje pruskiego rodu zamieszkującego okolice Pucka oraz historię miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem a niemiecką arystokratką. Reżyser przygląda się powikłanym losom trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na których linia granicy wytyczonej po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, ale i ludzi. Akcja filmu przebiega przez cztery dekady, ukazując skomplikowane postawy i wybory, których musieli dokonywać mieszkańcy.

W Turcji pokażemy także biograficzny film Łukasza Palkowskiego „Najlepszy” z rewelacyjną, główną rolą Jakuba Gierszała. Znany z filmu „Bogowie”, który w 2015 r. zdobył Wiślaną Nagrodę Publiczności, Łukasz Palkowski zdecydował się ponownie sięgnąć po życiorys nieprzeciętnej osobowości. Tym razem twórca pochylił się nad biografią człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największej porażki. Tytułowy „Najlepszy” to wybitny sportowiec, który zachwycił świat, a w Polsce do dziś pozostał praktycznie nieznany. Fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niewiarygodnych wręcz sukcesów, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci, ustanawiając rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata. Rekord ten Górski, o czym sam mówi, zawdzięcza dwóm kobietom. Jedną stracił, druga stała się inspiracją w walce o swoje życie.

„Wisła” zaprezentuje również polsko-brytyjski dramat wojenny „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića, opowiadający o losach bohaterów służących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii, Janie Zumbachu i Witoldzie Urbanowiczu. Film powstał w oparciu o słynną książkę Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” z 1942 roku. Dywizjon 303 był elitarną jednostką myśliwską, złożoną głownie z Polaków, najlepszą i najskuteczniejszą w czasie II wojny światowej, która odegrała jedną z najistotniejszych ról w Bitwie o Anglię. W role asów przestworzy wcielili się Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Film obfituje w spektakularne sceny batalistyczne oraz widowiskowe walki powietrzne. Mieszkańcy Ankary będą mieli także okazję obejrzeć nominowaną do Oscara w trzech kategoriach „Zimną wojnę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Jest to pełna pasji historia niełatwej miłości w trudnych czasach, w których bohaterowie poznają się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, szczególnie pochodzenie i temperament. Okazuje się jednak, że mimo wielu różnic i przeciwności są sobie pisani. Zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej, rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.

Tureckim widzom zaproponujemy również komedię Aleksandra Pietrzaka „Juliusz”. Nad scenariuszem do filmu pracowało dwóch znanych stand-uperów: Abelard Giza i Kacper Ruciński. Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Juliusz to człowiek pechowy, niespełniony i smutny. Podczas jednej z dorywczych prac poznaje Dorotę -piękną lekarkę weterynarii, która okaże się dla Juliusza szansą na drastyczną zmianę swojego życia i naprawienie trudnej relacji z ojcem. Przy okazji też rozbudzi w nim uczucia, których nie dopuszczał do siebie od lat. „Juliusz” składa się z krótkich scen często przepełnionych czarnym humorem. Jest specyficzną opowieścią o zwykłych ludziach, ich smutkach i radościach, a także o odwadze, którą każdy z nas musi w sobie znaleźć, by uczynić życie lepszym.
Jeszcze jedną propozycją dla miłośników gatunku komediowego będą „Gotowi na wszystko. Exterminator” w reżyserii Michała Rogalskiego. Jest to opowieść o przyjaciołach z młodości, którzy po latach reaktywują zespół deathmetalowy, ale na skutek okoliczności są zmuszeni do grania na festynach.
Dzieci i młodzież wraz z rodzicami zabierzemy w zwariowaną podróż w poszukiwaniu tajemniczego skarbu wraz z „Klubem Włóczykijów” Tomasza Szafrańskiego. Ponadto, poza produkcjami pełnometrażowymi, w Ankarze pokażemy także blok filmów krótkometrażowych studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18