• Filmy Filmy Festiwalu Wisła (więcej...)
  • Organizatorzy Organizatorzy
2. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Uzbekistanie
W ramach zawartego w Taszkencie programu współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i sportu, w tym wymiany w zakresie kinematografii Polski i Uzbekistanu, Fundacja Wspieram we wsparciu Ambasady RP w Taszkencie oraz kina „Premier Hall” w dniach 23 – 25 listopada 2017 r. zorganizuje 2. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Uzbekistanie. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 23 listopada o godz. 18:00 w kinie „Premier Hall” w Taszkencie.

Widzowie w Uzbekistanie obejrzą film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, który stał się absolutnym polskim hitem kinowym. Historia życia znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi oraz pierwszego w Polsce przeszczepu serca zasłużyła na ekranizację precyzyjną jak chirurgiczny skalpel, wieloaspektową i dynamiczną. Chirurg, buntownik, wizjoner i geniusz, który dla ratowania życia ludzkiego był gotów pokonać wszelkie przeciwności, a nawet rzucić wyzwanie Bogu – takiego Zbigniewa Religę zapamiętali bliscy i współpracownicy, takim zobaczą go również widzowie.

Festiwal zaproponuje publiczności również błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”. Obraz przedstawia 28 lat z życia w Warszawie polskiego malarza surrealisty Zdzisława Beksińskiego. Jest to historia o silnych więzach rodzinnych i grupie outsiderów, żyjących we własnym, specyficznym świecie. Ich losy to dramat, niepozbawiony jednak czarnego humoru. To także opowieść o konfrontacji marzeń i twórczej wrażliwości z rzeczywistością.

Mieszkańcom Taszkentu zaprezentujemy także thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”. Oparty na autentycznych wydarzeniach film ukazuje jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. Opowieść o Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Ludowego Wojska Polskiego, który, znajdując się w samym środku systemu, podejmuje trudną walkę przeciwko Sowietom.

Wisła w Uzbekistanie przedstawi rosyjsko-polską produkcję w reżyserii Walerija Pendrakowskiego „Tylko nie teraz”, opowiadającą o miłości polskiej dziewczyny i rosyjskiego żołnierza w 1953 roku.

Pragnąc upamiętnić postać wielkiego mistrza polskiego kina, przedstawimy twórczość Andrzeja Wajdy. Widzowie zobaczą obrazy „Kanał”, „Popiół i diament” oraz „Smuga cienia”.

Do programu włączone zostaną komedie, które okazały się kasowymi przebojami polskich kin – „Planetę Singli” Mitji Okorna oraz „Listy do M. 2” w reżyserii Macieja Dejczera.

Widzowie będą mieli również okazję obejrzeć rewelacyjny film dokumentalny Wojciecha Staronia „Bracia”, opowiadający niezwykłą historię braci Kułakowskich. Naukowiec i malarz, pragmatyk i marzyciel. Dwa charaktery, dwie pasje. Alfons i Mieczysław Kułakowscy, jak czuli barbarzyńcy z Hrabala, są zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością.

Programu dopełnią fabularne i dokumentalne etiudy studenckie najlepszych polskich szkół filmowych: Warszawskiej, Łódzkiej oraz Studia Munka.

Główną ideą festiwalu „Wisła” będzie stworzenie i umacnianie dialogu międzykulturowego poprzez sztukę kina oraz sprzyjanie rozwojowi międzynarodowej współpracy twórców i działaczy filmowych. Naszym celem jest zapoznanie lokalnych odbiorców ze współczesnym polskim kinem, a także jego popularyzacja wśród przedstawicieli uzbeckiego przemysłu filmowego.