Aktualności

Aktualności

Przed nami już ostatni z krajów, w którym w 2022 roku pokażemy polskie filmy. Będzie nim Wietnam, w którym pokażemy pięć filmów pełnometrażowych oraz blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Polska kinematografia dotrze do Wietnamu już 19 grudnia za pośrednictwem platformy mojeekino.pl. Polskie filmy będą na niej dostępne za darmo dla zarejestrowanych użytkowników przebywających na terenie Wietnamu do 22 grudnia.

W repertuarze znajdzie się komedia Jakuba Michalczuka „Teściowie”, której akcja rozgrywa się podczas wesela odbywającego się… po odwołanym ślubie. Głównymi bohaterami są tytułowi teściowie, dwa skrajnie różne małżeństwa pochodzące z różnych klas społecznych, a wręcz z dwóch różnych światów. Zaobserwujemy więc zderzenie przedstawicieli inteligencji z ludźmi prostymi, konfrontację zamożnych z uboższymi, „burżuazji” z „proletariatem”.

Nie zabraknie również historii miłosnej osadzonej we współczesnej Warszawie – „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego przedstawią nam losy młodego muzyka Roberta, buntującego się przeciwko ojcu i poszukującego własnej tożsamości. Punktem zwrotnym na jego ścieżce staje się spotkanie z początkującą wokalistką. Między rodzącym się uczuciem dwojga artystów a ambicją pojawia się konflikt, w związku z czym wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.

Kolejną ciekawą propozycją są „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, laureatki nagrody FIPRESCI na Tallinn Black Nights Film Festival 2021, opowieść o mieszkańcach Warszawy uwikłanych w trójkąt miłosny. Główni bohaterowie, Kamil i Iwona, na pierwszy rzut oka zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego – Kamil nie ma przed sobą perspektyw, łapie dorywcze prace i handluje narkotykami. Iwona jest tkwiącą w nieudanym małżeństwie czterdziestolatką szukającą ukojenia w antydepresantach. Jednak dzięki swojej relacji oboje spojrzą z innej perspektywy na swoje życiowe wybory. Widzowie z Wietnamu będą mieli również okazję zobaczyć film „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej w którym grupa teatralna „Biuro Rzeczy Osobistych” złożona z aktorów z niepełnosprawnością intelektualną pracuje nad nową sztuką - adaptacją "Greka Zorby". Okazuje się jednak, że przygotowany przez nich spektakl musi ustąpić miejsca dramatowi Szekspira. Rozpoczynają się próby, a obok amatorów na scenie pojawiają się zawodowi aktorzy.

W programie swoje miejsce znalazł także film Agi Woszczyńskiej „Cicha ziemia”. Przedstawi on historię młodego małżeństwa, które wynajmuje dom na słonecznej, włoskiej wyspie, jednak napotykają na pewien problem – basen okazuje się być zepsuty. Anna i Adam zatrudniają więc robotnika nieświadomi tego, że ciągła obecność nieznajomego naruszy ich poczucie bezpieczeństwa, a ostatecznie doprowadzi do najciemniejszego punktu w relacjach pozornie zgodnego małżeństwa. W rolach głównych: Dobromir Dymecki i Agnieszka Żulewska.

Przygotowaliśmy również blok filmów krótkometrażowych autorstwa studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w nim: „Na wieki” Aleksandry Kamińskiej, „The Hero” Mileny Dutkowskiej, „Dzień Matki” Patryka Kaflowskiego, „Uległość” Michała Ciechomskiego, „Na wstrzymanym oddechu” Katarzyny Sikorskiej oraz „Joanna d’Arc” Aleksandra Szamałka.

22 grudnia o 23:59 dostęp do festiwalowych filmów wygaśnie i tym samym zakończymy rok 2022. Na podsumowania jednak jeszcze przyjdzie czas, w związku z tym zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.festiwalwisla.pl, a także naszych mediów społecznościowych: profilu na Facebooku (Polish Film Festival "Vistula"/ Festiwal "Wisła") oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie na bieżąco relacjonujemy wszystkie nasze wydarzenia.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

Project Manager

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

INNE PAŃSTWA

www.festiwalwisla.pl