• 9 wisła Galeria zdjęć 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy festiwalu - więcej...
Aktualności

Festiwal Krajów Unii Europejskiej w Kaliningradzie


W Kaliningradzie trwa 13. Festiwal Krajów Unii Europejskiej. W ramach projektu zorganizowany został specjalny cykl pokazów poświęcony Josephowi Conradowi-Korzeniowskiemu. Wydarzenie jest kontynuacją Festiwalu Josepha Conrada-Korzeniowskiego, który odbył się w maju w Moskwie z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza i ogłoszenia 2017 r. w Polsce „Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego”.

Projekcje przybliżą rosyjskim widzom postać jednego z najbardziej cenionych pisarzy na świecie. Dzieła Conrada niosą ze sobą uniwersalne przesłanie i zrozumiały wydźwięk dla czytelników w różnych zakątkach globu. „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Nostromo”, „Tajny agent” to tylko niektóre z tytułów Josepha Conrada, które poruszają zarówno globalne problemy cywilizacyjne, jak i jednostkowe dylematy dnia powszedniego. Dzięki uniwersalności i wieloaspektowości książki Conrada mają ponadczasowy wpływ na współczesną literaturę, pozostaną na zawsze aktualne dla swoich odbiorców.

Mieszkańcy Kaliningradu mieli już okazję obejrzeć film dokumentalny Bohdana Rączkowskiego „Conrad. Mistrz słowa i żeglugi” oraz spektakl telewizyjny „Tajny Agent” w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. W sobotę, 2 grudnia, na ostatnim z pokazów conradowskich zostanie zaprezentowany spektakl telewizyjny „Lord Jim” Laco Adamika. Festiwal Krajów Unii Europejskiej w Kaliningradzie potrwa do 8 grudnia.

www.conrad2017.com

powrót