• 9 wisła Galeria zdjęć 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy festiwalu - więcej...
Idea festiwalu Wisła
Festiwal Filmów Polskich „Wisła” organizowany jest w Rosji cyklicznie od maja 2008 roku i na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych Moskwy. Jego głównym celem jest zaprezentowanie widzom rosyjskim najwybitniejszych filmów polskich. Większość z nich prezentowana jest w Rosji premierowo, a dla wielu widzów pokazy festiwalowe są jedyną szansą na obejrzenie polskich produkcji na dużym ekranie. Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 roku I Festiwalem Filmów Rosyjskich „Sputnik” w Polsce, w warszawskim kinie Kinoteka.

Podczas Festiwalu prezentujemy najciekawsze polskie produkcje fabularne, dokumenty oraz debiuty studenckie polskich szkół filmowych. Pragniemy zaprezentować rosyjskiej widowni najbardziej wartościowe filmy polskie, laureatów nagród na światowych festiwalach, obrazy, które mimo swojej niezaprzeczalnej urody nie są dystrybuowane w rosyjskich kinach. Obecnie w Rosji można zaobserwować ogromne zainteresowanie kulturą polską, dlatego też Festiwal „Wisła”, który jest największym tego typu wydarzeniem w Rosji, zyskał szeroki odzew w mediach oraz wśród publiczności. Organizując 10. Festiwal Filmów Polskich WISŁA w maju 2017 roku wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów.

Nasz Festiwal kierujemy przede wszystkim do miłośników kina, spragnionych artystycznych i wyjątkowych obrazów filmowych, a także do wielbicieli kultury polskiej, dla których Festiwal jest doskonałą okazją do bliższego zapoznania się nie tylko z kinematografią, a w ogóle Polską. Grono wielbicieli kultury polskiej dzięki naszemu festiwalowi w ostatnich latach znacznie się poszerzyło. „Wisła” to dla nich Polska „w pigułce” – filmy, koncerty, wystawy, spotkania z aktorami, reżyserami. A to wszystko bez konieczności wyjazdu za granicę!