• 9 wisła Galeria zdjęć 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy festiwalu - więcej...
Aktualności

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Uzbekistanie i Tadżykistanie


W ramach zawartego w Taszkencie programu współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i sportu, w tym wymiany w zakresie kinematografii Polski i Uzbekistanu, Fundacja Wspieram we wsparciu Ambasady RP w Taszkencie oraz kina „Premier Hall” w dniach 23 – 25 listopada 2017 r. zorganizuje 2. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w kinie „Premier Hall” w Uzbekistanie. „Wisła” po raz piąty dopłynie także do Tadżykistanu. W dniach 6 - 8 grudnia polska kinematografia zostanie zaprezentowana w kinie Studia Filmowego „Tadżykfilm” w Duszanbe.

 

Widzowie w Uzbekistanie i Tadżykistanie obejrzą film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, który stał się absolutnym polskim hitem kinowym. Historia życia znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi oraz pierwszego w Polsce przeszczepu serca zasłużyła na ekranizację precyzyjną jak chirurgiczny skalpel, wieloaspektową i dynamiczną. Chirurg, buntownik, wizjoner i geniusz, który dla ratowania życia ludzkiego był gotów pokonać wszelkie przeciwności, a nawet rzucić wyzwanie Bogu – takiego Zbigniewa Religę zapamiętali bliscy i współpracownicy, takim zobaczą go również widzowie.

 

Festiwal zaproponuje publiczności również błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”. Obraz przedstawia 28 lat z życia w Warszawie polskiego malarza surrealisty Zdzisława Beksińskiego. Jest to historia o silnych więzach rodzinnych i grupie outsiderów, żyjących we własnym, specyficznym świecie. Ich losy  to dramat, niepozbawiony jednak czarnego humoru. To także opowieść o konfrontacji marzeń i twórczej wrażliwości z rzeczywistością.

 

Ujmujący dramat Bartosza Prokopowicza „Chemia” opowie o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci. Pomysłodawczynią filmu była zmarła w roku 2012 Magda Prokopowicz, prezes fundacji Rak'n'Roll. Choć obraz inspirowany jest wydarzeniami z jej życia, to, jak podkreślają twórcy, nie jest to film biograficzny, a uniwersalna historia o miłości.

 

Mieszkańcom Taszkentu oraz Duszanbe zaprezentujemy także thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”. Oparty na autentycznych wydarzeniach film ukazuje jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. Opowieść o Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Ludowego Wojska Polskiego, który, znajdując się  w samym środku systemu, podejmuje trudną walkę przeciwko Sowietom.

 

Pragnąc upamiętnić postać wielkiego mistrza polskiego kina, przedstawimy twórczość Andrzeja Wajdy. Widzowie zobaczą obrazy „Kanał”, „Popiół i diament” oraz „Smuga cienia”.

 

Do programu włączone zostaną komedie, które okazały się kasowymi przebojami polskich kin – „Planetę Singli” Mitji Okorna oraz „Listy do M. 2” w reżyserii Macieja Dejczera.

 

Widzowie będą mieli również okazję obejrzeć rewelacyjny film dokumentalny Wojciecha Staronia „Bracia”, opowiadający niezwykłą historię braci Kułakowskich. Naukowiec
i malarz, pragmatyk i marzyciel. Dwa charaktery, dwie pasje. Alfons i Mieczysław Kułakowscy, jak czuli barbarzyńcy z Hrabala, są zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością.

 

Główną ideą Festiwalu „Wisła” będzie stworzenie i umacnianie dialogu międzykulturowego poprzez sztukę kina oraz sprzyjanie rozwojowi międzynarodowej współpracy twórców i działaczy filmowych. Naszym celem jest zapoznanie lokalnych odbiorców ze współczesnym polskim kinem, a także jego popularyzacja wśród przedstawicieli uzbeckiego oraz tadżyckiego przemysłu filmowego.

 

powrót