• 9 wisła Galeria zdjęć 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy festiwalu - więcej...
Aktualności

10 lat historii kinematografii polskiej w pigułce


Wczoraj – 25 maja - rozpoczął się 10. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Na uroczystości widzowie zobaczyli krótkometrażowy obraz „Jutro” Dariusza Gajewskiego oraz dokument „Bracia” w reżyserii Wojciecha Staronia.

 

Do zgromadzonych gości ze sceny przemówił m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, malarz Alfons Kułakowski i Dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Dariusz Klechowski. W odczytanych słowach powitalnych od przedstawicieli polskiej i rosyjskiej dyplomacji podkreślano duże znaczenie Festiwalu i jego rolę w budowaniu dialogu między mieszkańcami obu krajów.

 

10. Wisła to „10 lat historii kinematografii polskiej w pigułce, to także 10 lat życia organizatorów i widzów. Jest to duże jubileuszowe podsumowanie” – mówiła Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska. Rosjanie cenią nas, Polaków, przede wszystkim za to, że jesteśmy otwarci, podobni do siebie i pokazujemy Polskę taką, jaką jest naprawdę, bez żadnych ubarwień. Polska, która maluje się na ekranie festiwalowych filmów, jest bowiem bardzo podobna do współczesnej Rosji.

 

Otwarciu 10. Festiwalu „Wisła” towarzyszyła również inauguracja Festiwalu Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Rosji, który potrwa do 1 czerwca w kinie „Iluzjon”. Projekt poświęcony życiu i twórczości wielkiego pisarza Josepha Conrada jesienią zagości także w Kaliningradzie i Orenburgu. Obok projekcji filmowych, opartych na życiu i twórczości Conrada, mieszkańców Moskwy zapraszamy na wykłady, seminaria, debatę polsko-rosyjskich badaczy literatury oraz wystawę „Joseph Conrad. Między lądem, a morzem”.

powrót