• 9 wisła Galeria zdjęć 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy festiwalu - więcej...
Aktualności

Krzysztof Zanussi i Sławomir Idziak na 10. Wiśle. Jubileuszowa współpraca z Instytutem Polskim w Moskwie


Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie startuje już w czwartek - 25 maja. Z okazji dziesiątego jubileuszu organizatorzy Festiwalu nawiązali szeroką współpracę z Instytutem Polskim w Moskwie, dzięki czemu program wzbogacony został o znakomite wydarzenia filmowe i kulturalne.

 

Wraz z Instytutem Polskim w Moskwie w dniach 5 – 11 czerwca serdecznie zapraszamy na retrospektywę filmów fabularnych oraz dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego w moskiewskim kinie „Oktiabr”. Wśród nich zaprezentujemy m.in. fabuły „Krótki film o zabijaniu”, „Podwójne życie Weroniki” oraz dokumenty „Z miasta Łodzi”, „Dworzec” i „Byłem żołnierzem”. W projekcie udział weźmie czołowy polski operator filmowy Sławomir Idziak, który przez lata blisko współpracował z Krzysztofem Kieślowskim. 6 czerwca o godz. 16:00 twórca wygłosi wykład „Dramaturgia wizualna na przykładzie filmu Trzy kolory: Niebieski” w Moskiewskim Instytucie Telewizji i Radia „Ostankino”, natomiast 7 czerwca o godz. 15:00 opowie o „Nowoczesnej produkcji filmowej” we Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Ponadto Sławomir Idziak dwukrotnie spotka się z widzami w kinie „Oktiabr” – 5 czerwca po pokazie filmu „Trzy kolory: Niebieski” oraz 6 czerwca przed projekcją „Blizny”.

 

Dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego mieszkańców Moskwy zaprosimy także na pokaz filmu „Constans” oraz spotkanie literackie wokół książki „Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć” z udziałem reżysera i autora - Krzysztofa Zanussi‎ego. Wydarzenie odbędzie się 28 maja o godz. 14.30 w kinie „Pionier”. W nowej książce znakomitego reżysera, scenarzysty i producenta, Krzysztofa Zanussiego, najważniejsze wydarzenia z biografii autora są pretekstem do rozmyślań filozoficznych, mających przede wszystkim charakter etyczny. Przeplatające się z tekstem fragmenty jego wspaniałych scenariuszy, w tym także tych niezrealizowanych, ilustrują wiele tez autora i zmuszają nas do zastanowienia się nad możliwościami, jakie podsuwa człowiekowi los.

 

Blok „Teatr na ekranie”, czyli pokazy najlepszych spektakli telewizyjnych, zrealizujemy również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie, a także Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. 2 czerwca od godz. 18:00 w Elektroteatrze Stanisławski zaprezentujemy wersje wideo spektakli „Tajny klient” Wojciecha Pitali, „Feinweinblein” Mateusza Bednarkiewicza, „Walizka” Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz „Dolce Vita” Leny Frankiewicz.

 

„Dni Teatru Polskiego w Elektroteatrze Stanisławski to unikalna okazja do zapoznania się z dorobkiem teatralnym Jerzego Grotowskiego, a także obejrzenia spektakli, które powstały na podstawie najnowszych utworów współczesnych dramaturgów polskich” – zachęca do udziału w przedsięwzięciu Dyrektor IP Dariusz Klechowski. W ramach projektu Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser i pedagog, 1 czerwca o godz. 18:00 przeprowadzi intensywne warsztaty aktorskie według metody Grotowskiego a rezultaty pracy uczestników zostaną zaprezentowane 3 czerwca o godz. 18:00.

 

www.festiwalwisla.pl

www.kulturapolshi.ru

powrót