• 9 wisła Galeria zdjęć 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy festiwalu - więcej...
Aktualności

Jubileusz Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”


Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się od 10 lat w Rosji, dzięki czemu zajmuje ważną pozycję na mapie tamtejszych wydarzeń kulturalnych. Każdego roku staramy się rozszerzać granice projektu, prezentując polską kinematografię również w innych krajach.


W 2017 r. odbędzie się 5. „Wisła” w Tadżykistanie oraz 2. w Azerbejdżanie, gdzie filmy polskie cieszą się coraz większą popularnością. Festiwal wraca również po raz drugi do Uzbekistanu. W tym roku postanowiliśmy zawalczyć o widzów w Serbii i Gruzji, organizując tam pierwsze edycje „Wisły”. Jesteśmy przekonani, że wśród mieszkańców tych państw znajdziemy miłośników polskiej kultury i, śladem Rosji, wypracujemy stałe grono widzów festiwalowych.


Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie obchodzi w tym roku 10. jubileusz. Z tej okazji przygotowaliśmy dla widzów tak wiele wydarzeń, że nie zdołamy tradycyjnie zamknąć się w tygodniu. Od 25 maja do 11 czerwca moskiewską publiczność czeka 17 dni pełnych polskiej kultury – filmy, książki, sztuki, wystawy, koncerty i godziny twórczych rozmów! Zagramy na ekranach aż 5 kin – Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Iluzjon, Oktiabr, Pionier oraz Elektroteatr Stanisławski. Repliki w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2017 roku.


Na jubileuszowej edycji Festiwalu w Moskwie najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą w ramach Konkursu Głównego oraz sekcji „Panorama Polskiego Kina”. O statuetkę „Słonia” zawalczy m.in. nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu roku, błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”, ukazujący losy słynnej rodziny Beksińskich. Jury i widzowie ocenią także thriller Marcina Koszałki „Czerwony pająk”, inspirowany głośną historią mordercy z Krakowa. W Panoramie polskiego kina publiczność obejrzy m.in. barwną pocztówkę z lat 50. XX wieku - najnowszy film Janusza Majewskiego „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”. Z kolei kolorowe lata 80., a w nich Warszawę tętniącą muzyką, tańcem i śpiewem ukaże musical Agnieszki Smoczyńskiej „Córki dancingu”.


Pragnąc upamiętnić postać wielkiego mistrza polskiego kina, przedstawimy retrospektywę twórczości Andrzeja Wajdy. Przypomnimy m.in. trylogię reżysera pokazującą, jak kształtowała się nowoczesna Europa – „Człowiek z marmuru, „Człowiek z żelaza” oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Festiwal „Wisła” nie zapomni również o niekwestionowanej ikonie polskiej sceny aktorskiej - Danucie Szaflarskiej. W ramach pokazu specjalnego zaprezentujemy nostalgiczną wędrówkę przez życie w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, dramat „Pora umierać” z przepiękną, główną rolą Danuty Szaflarskiej.


Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie ważne miejsce w programie zajmie retrospektywa filmów fabularnych oraz dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego. Wśród nich m.in. fabuły „Krótki film o zabijaniu”, „Podwójne życie Weroniki” oraz dokumenty „Z miasta Łodzi”, „Dworzec” i „Byłem żołnierzem”.


Blok „Teatr na ekranie”, czyli pokazy najlepszych spektakli telewizyjnych, zrealizujemy również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie, a także Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Zaprezentujemy m.in. „Feinweinblein” Mateusza Bednarkiewicza i „Walizkę” Wawrzyńca Kostrzewskiego.


Mieszkańców Moskwy zaprosimy na pokaz filmu „Constans” oraz spotkanie literackie wokół książki „Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć” z udziałem reżysera i autora - Krzysztofa Zanussi‎ego.


Do programu włączymy także szeroką sekcję filmów dokumentalnych, które do tej pory prezentowane były wyłącznie w ramach pokazów specjalnych. W bloku odnajdziemy m.in. rewelacyjny dokument Wojciecha Staronia „Bracia”, opowiadający niezwykłą historię wybitnego malarza Alfonsa Kułakowskiego i jego brata Mieczysława. Planowany jest również pokaz filmu Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, „Łowców miodu” Krystiana Matyska, a także debiutów młodych polskich dokumentalistów.


Tradycyjnie już do współpracy przy Festiwalu zaprosimy Szkołę Filmową w Łodzi, Warszawską Szkołę Filmową oraz Studio Munka. „Wiśle” towarzyszyć będą wydarzenia okołofestiwalowe, które zaakcentują nie tylko polską kulturę filmową, ale także muzykę i sztukę. Na Festiwal zaprosimy znakomitych twórców z Polski, którzy wezmą udział w licznych dyskusjach z widzami.


Międzynarodowy projekt „Wisła” prezentuje przedstawicielom różnych kultur najwybitniejsze filmy polskie, które zarysowują bogaty krajobraz naszego kraju i nas samych. „Wisła” zbliża do siebie narody poprzez ekran kinowy, będący platformą porozumienia nie tylko w przestrzeni kulturalnej, ale i ogólnoludzkiej.

powrót