• 9 wisła Galeria zdjęć 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy festiwalu - więcej...
Aktualności

10. Festiwal "Wisła"


Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się od 10 lat w Rosji, dzięki czemu zajmuje ważną pozycję na mapie tamtejszych wydarzeń kulturalnych. Każdego roku staramy się rozszerzać granice projektu, prezentując polską kinematografię również w innych krajach.

W 2017 r. odbędzie się 5. „Wisła” w Tadżykistanie oraz 2. w Azerbejdżanie, gdzie filmy polskie cieszą się coraz większą popularnością. Festiwal wraca również po raz drugi do Uzbekistanu. W tym roku postanowiliśmy zawalczyć o widzów w Serbii i Gruzji, organizując tam pierwsze edycje „Wisły”. Jesteśmy przekonani, że wśród mieszkańców tych państw znajdziemy miłośników polskiej kultury i, śladem Rosji, wypracujemy stałe grono widzów festiwalowych.

Na jubileuszowej, dziesiątej edycji Festiwalu w Moskwie najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą w ramach Konkursu Głównego oraz sekcji „Panorama Polskiego Kina”. Pragnąc upamiętnić postać wielkiego mistrza polskiego kina, przedstawimy retrospektywę twórczości Andrzeja Wajdy. Festiwal „Wisła” nie zapomni również o niekwestionowanej ikonie polskiej sceny aktorskiej - Danucie Szaflarskiej. Do programu włączymy także szeroką sekcję filmów dokumentalnych, które do tej pory prezentowane były wyłącznie w ramach pokazów specjalnych. Tradycyjnie już do współpracy przy Festiwalu zaprosimy Szkołę Filmową w Łodzi, Warszawską Szkołę Filmową oraz Studio Munka. Blok „Teatr na ekranie”, czyli pokazy najlepszych spektakli telewizyjnych, zrealizujemy wspólnie z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. „Wiśle” towarzyszyć będą wydarzenia okołofestiwalowe, które zaakcentują nie tylko polską kulturę filmową, ale także muzykę i sztukę. Na Festiwal zaprosimy znakomitych twórców z Polski, którzy wezmą udział w licznych dyskusjach z widzami.
Międzynarodowy projekt „Wisła” prezentuje przedstawicielom różnych kultur najwybitniejsze filmy polskie, które zarysowują bogaty krajobraz naszego kraju i nas samych. „Wisła” zbliża do siebie narody poprzez ekran kinowy, będący platformą porozumienia nie tylko w przestrzeni kulturalnej, ale i ogólnoludzkiej.

powrót