Aktualności

„Panorama Polskiego Kina” w Moskwie

Jak co roku na Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” sekcja „Panorama Polskiego Kina” zaproponuje widzom nowe produkcje fabularne o dużej różnorodności tematycznej i gatunkowej.

W ramach bloku zostanie pokazany ostatni film Kingi Dębskiej „Zabawa zabawa”, który miał swoją premierę na początku tego roku. Tym razem reżyserka postanowiła zmierzyć się z problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, poglądów, statusu społecznego czy materialnego. „Zabawa zabawa” to trzy przeplatające się historie uzależnionych kobiet, opowiedziane w charakterystycznym stylu Dębskiej, która – jak mało kto – potrafi dotrzeć do serc widzów, tworząc „kino terapeutyzujące”. Pełne emocji, wzruszeń i pełnokrwistych bohaterów, poruszające i zabawne zarazem. Scenariusz filmu reżyserka napisała wspólnie z Miką Dunin, najsłynniejszą polską blogerką, piszącą o kobiecym piciu. Został on doskonale udokumentowany i uwiarygodniony rozmowami z wieloma kobietami, zmagającymi się z nałogiem.
Kolejnym tytułem prezentowanym w ramach „Panoramy” będzie najnowszy film Bartosza Konopki, twórcy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”. „Krew Boga” jest obrazem o zgoła odmiennej estetyce, osadzonym w czasach średniowiecza, lecz niepozbawionym współczesnego wymiaru, refleksji na temat wiary i kościoła, a także przemocy i tolerancji. Jak mówi sam autor: „Pomysł na film zrodził się z kilku inspiracji. Po pierwsze z mojego odwiecznego sprzeciwu wobec bezdyskusyjnych dogmatów i autorytetów. Z potrzeby szukania dialogu, alternatyw, które mogą godzić różne pomysły na świat, a nie zaogniać konflikty. Po drugie – z fascynacji pokojowymi buntownikami, takimi jak Chrystus, Gandhi, Martin Luther King i inni. Po trzecie z mądrości, jaką niesie w sobie milczenie, poszukiwanie skupienia wewnętrznego, oddziaływanie na ludzi obecnością, a nie pustymi słowami, wszechobecnym zagadaniem, ideologią.” Film „Krew Boga” doceniono podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia Jacka Podgórskiego. Widzowie festiwalu będą mogli śledzić dalsze losy Ani i Tomka w kolejnych częściach „Planety Singli” – najpopularniejszej polskiej komedii ostatnich lat. W sekcji „Panorama” zostanie pokazana druga i trzecia odsłona losów bohaterów. W „Planecie Singli 2” w reżyserii Sama Akiny, związek pary, którą połączyła randkowa aplikacja, przechodzi poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować, ona z kolei chce poważnego związku. W „Planecie Singli 3” w którym za współreżyserię oprócz Sama Akiny odpowiada Machał Chaciński, para dochodzi do etapu powiedzenia sobie sakramentalnego „tak”. Wizyta w rodzinnych stronach Tomka spowoduje, że ślub stanie pod znakiem zapytania, a popularny showman będzie musiał stawić czoła ukrywanej przez niego rodzinie i przeszłości. W ostatniej części filmu zwrotów akcji nie brakuje, tempo jest zawrotne, a żart goni żart.
Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza to ekranizacja głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką Nike powieści Joanny Bator pod tym samym tytułem. Film łączy ze sobą elektryzującą historię kryminalną z elementami kina grozy. W rolę dziennikarki Alicji Tabor, która powraca do rodzinnego miasta, aby napisać reportaż o tajemniczych zaginięciach dzieci, wcieliła się Magdalena Cielecka. Obok aktorki wystąpili również m.in.: Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Jerzy Trela, Dorota Kolak, Agata Buzek, Piotr Fronczewski i Roma Gąsiorowska.
Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to polsko-brytyjski dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića, opowiadający o losach bohaterów służących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii, Janie Zumbachu i Witoldzie Urbanowiczu. Film powstał w oparciu o słynną książkę Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” z 1942 roku. Dywizjon 303 był elitarną jednostką myśliwską, złożoną głownie z Polaków, najlepszą i najskuteczniejszą w czasie II wojny światowej, która odegrała jedną z najistotniejszych ról w Bitwie o Anglię. W role asów przestworzy wcielili się Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Film obfituje w spektakularne sceny batalistyczne oraz widowiskowe walki powietrzne.
Widzowie obejrzą również komedię Aleksandra Pietrzaka „Juliusz”. Film miał swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku, a nad jego scenariuszem pracowało dwóch znanych stand-uperów: Abelard Giza i Kacper Ruciński. Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Juliusz to człowiek pechowy, niespełniony i smutny. Podczas jednej z dorywczych prac poznaje Dorotę -piękną lekarkę weterynarii, która okaże się dla Juliusza szansą na drastyczną zmianę swojego życia i naprawienie trudnej relacji z ojcem. Przy okazji też rozbudzi w nim uczucia, których nie dopuszczał do siebie od lat. „Juliusz” składa się z krótkich scen często przepełnionych czarnym humorem. Jest specyficzną opowieścią o zwykłych ludziach, ich smutkach i radościach, a także o odwadze, którą każdy z nas musi w sobie znaleźć, by uczynić życie lepszym.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła