Wydarzenia

Projekcja filmu "Ostatnia rodzina" (reż. J. P. Matuszyński) w Międzynarodowym Stowarzyszeniu „Memoriał”

24 maja 2019
Projekcja filmu Ostatnia rodzina (reż. J. P. Matuszyński) o artyście Zdzisławie Beksińskim, połączona z dyskusją poświęconą miejscu i znaczeniu przedstawiciela nieoficjalnej sztuki w niedemokratycznym kraju (Polsce), dokumentowaniu codziennego życia artysty (1970- 2000), a także nieformalnej kulturze (subkulturze) w państwie socjalistycznym.

Miejsce: ul. Karetnyj Rjad 5/10, Moskwa

Międzynarodowe Stowarzyszenie „Memoriał” jest organizacja non-profit, zajmująca się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR.
Przewodniczącym Stowarzyszenia jest Jan Raczyński.
„Memoriał” powstał w 1992 roku w Moskwie. Zapoczątkowało go utworzenie w 1987 roku moskiewskiej grupy społecznej „Memoriał”, która zapoczątkowała powstanie wielu regionalnych organizacji i organizacjach. Wszystkie te jednostki zjednoczyły się w 1989 r. w Ogólnokrajowym Towarzystwie Historyczno-Oświatowym „Memoriał” (zarejestrowanym w 1990).
Jednym z organizatorów i pierwszym honorowym przewodniczącym Towarzystwa był Andriej Sacharow. Wśród celów Międzynarodowego „Memoriału” znajduje się pomoc w budowaniu rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznego państwa prawa, z wyłączeniem możliwości powrotu do totalitaryzmu; udział w kształtowaniu świadomości publicznej w oparciu o wartości demokracji i prawa, przezwyciężanie totalitarnych stereotypów i walka o prawa jednostki w działalności politycznej i życiu publicznym; udział w przywróceniu prawdy historycznej i utrwalenie pamięci o ofiarach represji politycznych reżimów totalitarnych.

 

OSTATNIA RODZINA

reż. Jan P. Matuszyński, biograficzny, Polska, 2016, 122 min

Nagrody i nominacje:
2017 „
Orzeł” (Polska Nagroda Filmowa) w kategoriach: Najlepsza główna rola kobieca (Aleksandra Konieczna), Najlepsza główna rola męska (Andrzej Seweryn) i Odkrycie roku (Jan P. Matuszyński)
2016 Nagroda za najlepszą rolę męską (Andrzej Seweryn) na MFF w Locarno
2016 Wielka Nagroda Jury „Złote Lwy”, nagrody w kategoriach: pierwszoplanowa rola kobieca (Aleksandra Konieczna), pierwszoplanowa rola męska (Andrzej Seweryn), Nagroda Publiczności oraz Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Filmowym w Gdyni
2016 Nagrody w kategoriach: zdjęcia (Kacper Fertacz) i scenografia (Jagna Janicka) na MFF w Chicago

Opowieść o 28 latach z życia polskiego malarza surrealisty Zdzisława Beksińskiego od momentu przeprowadzki z Sanoka do Warszawy. Bohaterami, oprócz Zdzisława, są jego syn Tomek (dziennikarz muzyczny i tłumacz filmowy), żona Zofia, jego matka oraz teściowa. Jest to historia o silnych więzach rodzinnych i grupie dziwnych outsiderów, żyjących we własnym, dość specyficznym świecie. Ich losy to dramat, niepozbawiony jednak czarnego humoru; to także opowieść o konfrontacji marzeń i twórczej wrażliwości z rzeczywistością.

 

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji na stronie
https://www.memo.ru/ru-ru/events/calendar/558#list

 

 

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


TELEFON

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła